REKLAMA

Senat apeluje o natychmiastowe zwolnienie Nadii Sawczenko

  • Autor: PAP/JS
  • 17 marca 2016 17:16
Senat apeluje o natychmiastowe zwolnienie Nadii Sawczenko Za przyjęciem uchwały w sprawie uwolnienia Nadii Sawczenko głosowało 81 senatorów, nikt nie był przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu (fot. Senat/facebook)

• Senat protestuje przeciwko przetrzymywaniu ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko oraz apeluje do Rosji o jej natychmiastowe zwolnienie - podkreślili senatorowie w przyjętej uchwale.
• Senatorowie zaznaczyli, że Sawczenko jest "więźniem politycznym, porwanym na terytorium Ukrainy i od ponad półtora roku bezprawnie przetrzymywanym przez władze Federacji Rosyjskiej".

Podkreślili także, że ciągłe odkładanie w czasie uwolnienia ukraińskiej lotniczki zagraża jej życiu, ponieważ w proteście przeciw bezprawiu ukraińska deputowana prowadzi głodówkę.

"Przetrzymywanie Nadii Sawczenko w więzieniu jest rażącym naruszeniem podstawowych wolności i praw człowieka, przeciwko czemu podnoszone są powszechne protesty" - zaznaczyli senatorowie. "Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyłącza się do tych protestów i apeluje do władz Federacji Rosyjskiej o natychmiastowe zwolnienie Nadii Sawczenko" - podkreślono.

Za przyjęciem uchwały w sprawie uwolnienia Nadii Sawczenko głosowało 81 senatorów, nikt nie był przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Nadia Sawczenko jest oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w czerwcu 2014 r. Sawczenko od września 2014 roku przebywa w aresztach śledczych w Moskwie. Lotniczka nie przyznaje się do zarzucanych jej czynów.

Od 4 marca Sawczenko prowadzi protest głodowy, ale w zeszły czwartek zaczęła pić wodę. Jej obrońcy twierdzą, że jej stan jest ciężki. Rosyjska prokuratura żąda dla niej kary 23 lat pozbawienia wolności. Odczytywanie wyroku w jej sprawie ma rozpocząć się 21 marca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA