REKLAMA

Senat dzieli pieniądze dla organizacji polonijnych

  • Autor: ZBW
  • 08 marca 2016 16:44
Senat dzieli pieniądze dla organizacji polonijnych Pieniądze na wspieranie Polonii wróciły do Kancelarii Senatu (fot. zbw)

• 61 mln zł przeznaczono na współpracę z Polonia i pomoc dla Polaków za granicą.
• Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku ze zmianami w budżecie na 2016 rok unieważniło konkurs „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą”.
• To Kancelaria Senatu ponownie jest odpowiedzialna za pomoc dla Polaków za granicą.

Blisko 61 mln zł z budżetu państwa na 2016 rok przeznaczonych będzie na współpracę i pomoc dla Polaków za granicą. Na ogłoszony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych konkurs na realizacje programu „Polonią i Polakami zagranicą w 2016 roku” wpłynęło 498 ofert z czego ocenę formalną przeszło pozytywnie 487. Komisja konkursowa MSZ zaakceptowała 203 wnioski, zaś 50 umieściła na liście rezerwowej.

Na zadania związane z edukacją przeznaczono ogółem 16,6 mln zł, na media polonijne niecałe 7 mln, na infrastrukturę polonijną nieco ponad 9 mln, wsparcie środowisk polskich w krajach zamieszkania 15,5 mln, na kontakty i więzi z Polską 11,5 mln. Przeznaczono też 1,5 mln zł na wsparcie małych organizacji pozarządowych w Polsce zajmujących się współpraca z Polakami za granicą.

Ostatecznie jednak konkurs został unieważniony ponieważ w ustawie budżetowej na rok 2016 środki na wspieranie Polonii i Polaków za granicą zostały przesunięte do Kancelarii Senatu. W związku z tym, sprawą rozdzielenia pieniędzy pomiędzy poszczególne podmioty składające oferty na realizację tych zadań, zajęła się senacka Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Senatorowie wyrażali obawę czy Kancelaria Senatu i Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, na które spadł obowiązek ostatecznego podjęcia decyzji w sprawie rozdziału środków, poradzą sobie z tym zadaniem, skoro w MSZ komisja konkursowa liczyła 75 osób wspieranych dodatkowo przez ekspertów.

Ich wątpliwości rozwiała min. Ewa Polkowska, szefowa Kancelarii Senatu, która zapewniła, że kancelaria jest przygotowana na podjęcie tych zadań. Poza tym Prezydium Senatu zaproponowało uchwałę, która rekomenduje przyjęcie wniosków komisji konkursowej MSZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA