REKLAMA

Senat: Komisje za umożliwieniem dzieciom obserwacji rozpraw cywilnych

  • Autor: PAP/JS
  • 12 grudnia 2016 21:05
Senat: Komisje za umożliwieniem dzieciom obserwacji rozpraw cywilnych (fot.:pixabay.com)

• Umożliwienie dzieciom i nastolatkom obserwacji, w charakterze publiczności, rozpraw cywilnych i administracyjnych - przewiduje projekt, który do dalszych prac skierowały senackie komisje.
• Propozycja jest skutkiem skierowanej do Senatu petycji.

Zgodnie z planowaną nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego oraz Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, w obu tych aktach prawnych miałby się znaleźć analogiczny przepis. Głosiłby on, że choć "na posiedzenia jawne wstęp na salę sądową mają - poza stronami i osobami wezwanymi - tylko osoby pełnoletnie", to ponadto "przewodniczący może zezwolić na obecność na posiedzeniu małoletnim".

Jak wskazywano w uzasadnieniu zmiany, umożliwienie małoletnim obserwacji rozprawy za zgodą sędziego "będzie miało wymiar edukacyjny oraz przygotuje ich do czynnego udziału w życiu publicznym".

"Projekt zakłada możliwość uczestniczenia w rozprawie małoletnich, nie określając dolnej granicy wiekowej. Takie rozwiązanie zapewnia swobodę przewodniczącemu, który będzie indywidualnie podejmował decyzję, biorąc pod uwagę m.in. niezakłócony przebieg posiedzenia czy ewentualną demoralizację małoletniego przez treści prezentowane w trakcie posiedzenia. Ponadto przepis ma umożliwić wstęp na salę rozpraw rodzicom z dziećmi, dla których nie ma innej opieki" - zaznaczono w uzasadnieniu.

Krytycznie do projektu odniósł się Jerzy Czerwiński (PiS). "Sąd to nie jest ochronka, a sędzia nie jest od opieki nad dziećmi" - zaznaczył.

Jednak, jak przypomniał prezentujący projekt Rafał Ambrozik (PiS), analogiczny przepis zezwalający małoletnim za zgodą sądu na obecność na sali rozpraw obowiązuje już w odniesieniu do spraw karnych, które często są bardziej drastyczne.

"Senacka inicjatywa prowadzi w praktyce do zalegalizowania tego, co już obecnie dzieje się na salach sądowych (...) nie wywoła ona szkody, a pokaże, że sądownictwo jest otwarte" - powiedział natomiast wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Dodał, że nie spotkał się ze skargami lub uwagami w odniesieniu do aktualnie dopuszczalnej obecności małoletnich na rozprawach karnych.

Ostatecznie projekt poparło 10 senatorów z komisji ustawodawczej oraz praw człowieka, praworządności i petycji. Jedna osoba była przeciw, pięcioro senatorów wstrzymało się od głosu. Projekt trafił więc do dalszych prac i zajmie się nim teraz cała Izba.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA