REKLAMA

Senat: MSWiA popiera zmiany w Prawie o zgromadzeniach

  • Autor: PAP/JS
  • 07 grudnia 2016 15:47
Senat: MSWiA popiera zmiany w Prawie o zgromadzeniach Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sebastian Chwałek (fot. mswia.gov.pl)

MSWiA będzie popierało wszystkie rozwiązanie, które zwiększają bezpieczeństwo obywateli - oświadczył w Senacie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sebastian Chwałek, podczas debaty nad nowelizacją ustawy Prawo o zgromadzeniach.

Senat debatuje nad nowelą, która wprowadza m.in. możliwość otrzymania na trzy lata zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu. Przewiduje ona także, że odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.

Chwałek, przedstawiając stanowisko MSWiA, powiedział, że minister spraw wewnętrznych i administracji będzie popierał wszystkie rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo obywateli. "Takie rozwiązania, które zapewniają ochronę życia i zdrowia, zawsze będą przez nas popierane" - powiedział Chwałek.

W jego ocenie, ustawa zapewnia prawo do manifestowania, a także daje "bardzo dobre i pożądane" narzędzia, które pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz pozwalają zminimalizować zagrożenia. "Zapewnienie bezpieczeństwa jest rozłożone między samorząd a wojewodę. To nie jest tak, że wojewoda wkracza w uprawnienia samorządu" - zapewnił Chwałek, odpowiadając na pytania senatorów.

Pytany o krytyczne stanowisko m.in. 158 organizacji pozarządowych, według których nowela ogranicza wolności obywatelskie, wiceszef MSWiA odparł, że każdy ma prawo wyrażania swoich poglądów. "To jest kwestia spojrzenia na dany problem" - powiedział.

Zgodnie z nowelą, wojewoda będzie mógł wydać zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń publicznych w tym samym miejscu przez trzy lata z rzędu. Organ gminy będzie wydawał decyzję o zakazie zgromadzenia, jeżeli miałoby się ono odbyć w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne. Od tej decyzji będzie przysługiwało odwołanie do sądu.

Za cykliczne będą uważane takie zgromadzenia, które są organizowane przez ten sam podmiot w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej cztery razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, pod warunkiem, że odbywały się w ciągu ostatnich trzech lat i miały na celu upamiętnienie "w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA