REKLAMA

Senat: Osoby niepełnosprawne zaapelowały o przywrócenie głosowania korespondencyjnego

 • Autor: PAP/JS
 • 18 grudnia 2017 21:39
Senat: Osoby niepełnosprawne zaapelowały o przywrócenie głosowania korespondencyjnego Poprawkę przywracającą głosowanie korespondencyjne na posiedzeniu komisji zgłosiła Platforma Obywatelska. (fot. pixabay.com)

O przywrócenie głosowania korespondencyjnego apelowały na posiedzeniu senackich komisji osoby niepełnosprawne. Ta sprawa bardzo nas poruszyła, proszę udowodnić niepełnosprawnym, że ich głosy są fałszowane - zwróciła się do senatorów prezes fundacji "Rodzic nie pęka" Katarzyna Dinst.

•  Jarosław Zbieranek z biura Rzecznika Praw Obywatelskich mówił, że głosowanie korespondencyjne odpowiadało potrzebom osób niepełnosprawnych.

• Przedstawiciel RPO mówił, że wyborcy, którzy zgłaszali się do rzecznika, wskazywali wręcz, że głosowanie korespondencyjne powinno być jeszcze szerzej stosowane - w wyborach do jednostek pomocniczych gminy, np. rad osiedli czy na sołtysa.

Z kolei przedstawiciel Ruchu Kontroli Wyborów Marcin Dybowski przekonywał, że głosowanie korespondencyjne rodzi niebezpieczeństwo kupowania głosów, bo nie ma urzędników kontrolujących całą procedurę.

Trzy senackie komisje na wspólnym posiedzeniu rozpoczęły w poniedziałek (18 grudnia) po południu prace nad zmianami w Kodeksie wyborczym oraz ustawach samorządowych autorstwa PiS, które w zeszłym tygodniu uchwalił Sejm. Nowela m.in. znosi możliwość głosowania korespondencyjnego.

Na posiedzeniu senackich komisji obecne są osoby niepełnosprawne. W ich imieniu głos zabrała prezes fundacji "Rodzic nie pęka" Katarzyna Dinst. Jak mówiła, zniesienie głosowania korespondencyjnego bardzo ją i innych niepełnosprawnych poruszyło.

"Dlaczego o osobach niepełnosprawnych decydują osoby pełnosprawne?" - pytała. "W 2015 r. w głosowało korespondencyjnie ok. 40 tys. osób. Czy to wpłynęło na ogólny wynik wyborów i sprawiło, że jedna partia przegrała, a druga wygrała?" - mówiła Dinst. Pytała, skąd nagle pojawił się pomysł, by odebrać możliwość głosowania mniejszości.

"Głosy oddane korespondencyjnie są przechowywane w zaplombowanych workach. Proszę udowodnić osobom niepełnosprawnym, że ich głosy są fałszowane" - mówiła prezeska fundacji. "Proszę bardzo o dodanie możliwości głosowania korespondencyjnego" - zwróciła się do senatorów.

Jarosław Zbieranek z biura Rzecznika Praw Obywatelskich mówił, że głosowanie korespondencyjne odpowiadało potrzebom osób niepełnosprawnych. "Praktyka to potwierdza, to procedura w pełni skuteczna, dobrze oceniona przez OBWE. Także TK wskazał, że stanowi istotną gwarancję powszechności wyborów" - powiedział.

Jak zaznaczył, Rzecznik Praw Obywatelskich z niepokojem przyjmuje formułowane wobec tej procedury zarzuty, które dotyczą fałszowania głosów. Według Zbieranka do RPO żadne skargi o tym mówiące nie wpłynęły. Przedstawiciel RPO mówił, że wyborcy, którzy zgłaszali się do rzecznika, wskazywali wręcz, że głosowanie korespondencyjne powinno być jeszcze szerzej stosowane - w wyborach do jednostek pomocniczych gminy, np. rad osiedli czy na sołtysa. "Zniesienie głosowania korespondencyjnego to będzie regres. Ponawiamy apel o pozostawienie głosowania korespondencyjnego" - powiedział Zbieranek.

Natomiast przedstawiciel Ruchu Kontroli Wyborów przekonywał, że głosowanie korespondencyjne daje jeszcze większe możliwości kupowania głosów niż głosowanie w lokalach wyborczych, ponieważ nad całym procesem nie ma kontroli. "Ten ktoś otrzymuje blankiet głosowania korespondencyjnego i za jakąś gratyfikację, przysługę, tym bardziej jeśli jest osobą niepełnosprawną, ktoś może na nim wymóc" - mówił Dybowski. Osoby niepełnosprawne na tę uwagę zaczęły krzyczeć, by ich nie obrażano.

"Skoro nie ma mechanizmów kontrolnych, to je ustanówcie, a nie znosicie głosowanie korespondencyjne" - odpowiedział Bartosz Tarnowski z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. "Dlaczego uważa pan - zwrócił się do Dybowskiego Tarnowski - że osoby niepełnosprawne są szczególnie narażone na próby przekupstwa? Albo jest to obraźliwa insynuacja, co przemilczę, albo nie do końca zna pan realia. Politycy w ogóle mało docierają do osób niepełnosprawnych" - powiedział.

Poprawkę przywracającą głosowanie korespondencyjne na posiedzeniu komisji zgłosiła Platforma Obywatelska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA