REKLAMA

Senat przegłosował nowelę TK. Nowoczesna: Nadal blokują Trybunał

  • Autor: GP
  • 21 lipca 2016 14:40
Senat przegłosował nowelę TK. Nowoczesna: Nadal blokują Trybunał Lubnauer niepokoi obecność prokuratora generalnego w nowej ustawie o TK autorstwa PiS (fot.:twitter.com)

● Senat przegłosował nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS, projekt wraca do Sejmu.
● Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) nadal ocenia, że projekt blokuje działanie Trybunału Konstytucyjnego.
● W optyce posłanki wątpliwości budzi także sędzia Piotr Pszczółkowski, który, zanim został zaprzysiężony i zasiał w TK, był posłem z ramienia PiS w tej kadencji.

W środę (21 lipca) przez Senat przeszła ustawa naprawcza PiS, która nowelizuje przepisy regulujące działanie Trybunału Konstytucyjnego (TK). Projekt został zmieniony przez prace izby wyższej, a o ocenę najnowszej wersji projektu, która wraca do Sejmu, zapytano poseł Nowoczesnej Katarzynę Lubnauer. W wypowiedzi dla telewizji Polsat, posłanka była sceptyczna.

- W dalszym ciągu jest to ustawa, która blokuje Trybunał Konstytucyjny - mówiła polityk na korytarzu sejmowym. - Powtarza zapisy uznawane za niekonstytucyjne. Wprowadza boczną furtką tzw. trzech sędziów tj. sędziów, co do których nominacji panują wątpliwości prawne.

Polityk Nowoczesnej uznała ten zapis w ustawie za "klucz dla PiS" do przejęcia stanowiska prezesa TK. Kadencja Andrzeja Rzeplińskiego, który w TK jest twarzą oporu wobec propozycji PiS, wygaśnie w grudniu br. W myśl omawianego zapisu, trzech sędziów będzie przedstawianych prezydentowi do wyboru prezesa TK - to o jednego więcej niż obecnie.

- W dalszym ciągu jest w projekcie nowy i kuriozalny zapis mówiący o tym, które wyroki będą, a które nie będą drukowane - przypomniała posłanka. Opozycja i KOD żądają od premier publikacji wyroku z 9 marca, który unieważnił nowelę grudniową ustawy o TK. Uznał ją za niekonstytucyjną.

Lubnauer krytykuje propozycje PiS, dzięki której prokurator generalny może brać udział w posiedzeniach TK. Obecnie to stanowisko piastuje polityk rządu Zbigniew Ziobro. - Jeśli go nie będzie, posiedzenia będą odraczane - prognozowała posłanka Nowoczesnej.

- Dodając do tego ponowne rozpatrzenia spraw, które TK badał od marca tego roku..., to paraliż - konstatowała Lubnauer.

Poważny problem posłanka widzi w nowych członkach TK, których dodano do składu orzekającego na przełomie zimy i jesieni.

Czytaj: Bogdan Klich ocenił nowelę TK w Senacie

- PiS po raz pierwszy doprowadziło do sytuacji, gdy człowiek, który jeszcze przed chwilą zasiadał w ławach sejmowych, tych samych co PiS, został sędzią TK. W tym momencie trudno mówić o niezależności sędziowskiej - mówiła. Miała tym samym na myśli posła PiS wybranego głosami koalicji Piotra Pszczółkowskiego.

Opozycja pokłada nadzieję w kolejnej inspekcji Komisji Weneckiej Rady Europy. Jest bardzo prawdopodobne, że prawem, które przegłosował Senat zajmie się międzynarodowe ciało badające legislacje w Europie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • twiggy 2016-07-21 16:09:21
    Pani Lubnauer będzie jeszcze bardziej zdziwiona w grudniu kiedy sędzia Pszczółkowski zostanie nowym prezesem trybunału.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA