REKLAMA

Senat. Siostry z Krakowa zaprezentowały zdjęcia o św. Bracie Albercie

  • Autor: GP
  • 22 grudnia 2016 14:40
Senat. Siostry z Krakowa zaprezentowały zdjęcia o św. Bracie Albercie Obraz widoczny na zdjęciu to replika dzieła Ecce Homo autorstwa Brata Alberta. (fot.:Katarzyna Czerwińska/Senat RP/senat.gov.pl)

• Senat RP w 100. rocznicę śmierci św. Brata Alberta gościł wystawę zdjęć poświęconą XIX-wiecznemu duchownemu. Zdjęcia przywiozły do Warszawy siostry Albertynki.
• Brat Albert nim został zakonnikiem był powstańcem styczniowym. Zmarł dokładnie w Boże Narodzenie 1916 roku.

Przedświąteczne dni w Senacie RP to wystawa zdjęć przedstawiających osobę i działalność św. Brata Alberta.

- Adam Chmielowski (bo tak nazywał się Brat Albert nim wstąpił do zgromadzenia) to najpiękniejszy człowiek swojego pokolenia - mówiła wicemarszałek Senatu Maria Koc. - Zrezygnował z kariery artystycznej, ze wszystkich dóbr doczesnych, aby służyć nędzarzom, stając się jednym z nich (…) Jest niedoścignioną inspiracją dla każdego z nas. Słowa padły w czasie otwarcia wystawy, w obecności duchownych z Krakowa, którzy kultywują pamięć duchownego.

- Ekspozycja, przygotowana przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek z Krakowa, jest prezentowana w Senacie z inicjatywy senatora Zbigniewa Cichonia - doprecyzowano w notce poświęconej zdjęciom na stronie Senatu RP. - Ukazuje poszczególne okresy życia Adama Chmielowskiego – od dzieciństwa w Igołomii przez naukę w Instytucie Politechnicznym w Puławach, udział w powstaniu styczniowym, w którym stracił nogę, studia malarskie w Monachium, śluby zakonne w 1888 r., pracę na rzecz ubogich i bezdomnych po śmierć w 1916 r. w Krakowie.

Święty Albert Chmielowski urodził się w 1845 roku a zmarł w 1916 w Krakowie. Działał w konspiracji antyzaborczej, w 1863 r. przyłączył się do powstania styczniowego, uczestniczył w bojach w Galicji, trafił do niewoli austriackiej, z której zbiegł. Zakończył udział w powstaniu utratą nogi.

Jako jezuita i potem franciszkanin działał do śmierci. Dał początek założonemu przez siebie Zgromadzeniu Braci Albertynów, który był inspiracją dla powołania żeńskiego zgromadzenia - Sióstr Albertynek. Zmarł 25 grudnia 1916 roku, czyli dokładnie sto lat temu. Na ołtarze wyniósł go papież Jan Paweł II w 1989 roku.

Na zdjęciu, po lewej wicemarszałek Senatu Maria Koc, źródło: Katarzyna Czerwińska/Senat RP/senat.gov.pl

źródło: Katarzyna Czerwińska/Senat RP/senat.gov.pl

źródło: Katarzyna Czerwińska/Senat RP/senat.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA