REKLAMA

Senat upamiętnił 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

  • Autor: pt/pap
  • 29 listopada 2016 13:30
Senat upamiętnił 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego W uchwale senatorowie przypominają, że 13 grudnia 2016 r. mija 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (fot.senat.gov.pl/Michał Józefaciuk)

Upamiętnienie 35. rocznicy wybuchu stanu wojennego oraz oddanie "należnej czci wszystkim, którzy zginęli w latach osiemdziesiątych z rąk komunistycznych oprawców" głosi uchwała, którą 29 listopada przyjął Senat.

"W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Senat Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do wszystkich Polaków o oddanie należnej czci tym wszystkim, którzy zginęli w latach osiemdziesiątych z rąk komunistycznych oprawców, a także o masowe uczestnictwo - szczególnie młodzieży - w obchodach, konferencjach, sesjach i innych wydarzeniach historyczno-edukacyjnych przybliżających nam wiedzę na temat ostatniej dekady komunizmu w Polsce" - głosi uchwała.

"Bądźmy dziś zjednoczeni wobec wspólnego doświadczenia, któremu zostaliśmy poddani jako naród i któremu nie ulegliśmy. Pozostaliśmy bowiem Polakami, którzy nie wyrzekli się prawa do wolności i suwerenności" - zaapelowali senatorowie.

W uchwale senatorowie przypominają, że 13 grudnia 2016 r. mija 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, które - jak podkreślili - "było jednym z tych wydarzeń z najnowszej historii Polski, które najmocniej wpłynęło na życie wielu naszych rodaków".

"W wyniku bezkarności aparatu bezpieczeństwa, wspieranego przez prokuratury i część środowiska sędziowskiego, a także ówczesną propagandę, w latach 1981-1989 zostało zamordowanych, w niewyjaśnionych do końca okolicznościach, co najmniej kilkadziesiąt osób" - zaznaczono w uchwale.

Podczas głosowania odrzucono poprawkę (popartą przez mniejszość senackiej komisji ustawodawczej), która miała na celu upamiętnienie w uchwale Lecha Wałęsy jako przywódcy Solidarności - jak zaznaczono - wielkiego, 10-milionowego ruchu społecznego.

Uchwałę z okazji 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego poparło 76 senatorów, nikt nie był przeciw, czterech senatorów wstrzymało się od głosu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA