REKLAMA

Senat za nowelą, po której MS będzie zwierzchnikiem dyrektorów sądów

  • Autor: PAP/JS
  • 16 marca 2017 16:05
Senat za nowelą, po której MS będzie zwierzchnikiem dyrektorów sądów Nowelizacja rezygnuje z wyboru dyrektorów i wicedyrektorów w konkursach. (fot. Fotolia)

Senat poparł nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych, w myśl której minister sprawiedliwości, a nie prezesi sądów, będzie zwierzchnikiem dyrektorów, którzy zarządzają finansami sądów.

• Dyrektorzy sądów funkcjonują we wszystkich sądach apelacyjnych, okręgowych oraz w sądach rejonowych, w których orzeka więcej niż 10 sędziów.

• Nowelizacja rezygnuje z wyboru dyrektorów i wicedyrektorów w konkursach.

• Zgodnie z nowelizacją minister będzie uprawniony do powoływania i odwoływania dyrektorów sądów oraz ich zastępców.

W czwartek (16 marca) w głosowaniu przepadły dwie poprawki wicemarszałka Bogdana Borusewicza (PO), które zmierzały do utrzymania konkursów i zapewniania prezesom współudziału w obsadzaniu tych stanowisk.

Wcześniej w Senacie został zgłoszony wniosek o odrzucenie ustawy, ale nie przyjęto go.

Opozycja przekonywała, że ustawa jest zła i niebezpieczna, bo podporządkowuje sądy politykom. "To, co robicie, jest złamaniem odrębności i niezawisłości władzy sądowniczej, czyli złamaniem konstytucji. Będę głosował za odrzuceniem nie tylko złej, ale niebezpiecznej ustawy. Pierwszego kroku do podporządkowania władzy sądowniczej politykom" - mówił podczas debaty Borusewicz.

Dyrektorzy sądów funkcjonują we wszystkich sądach apelacyjnych, okręgowych oraz w sądach rejonowych, w których orzeka więcej niż 10 sędziów. Są przełożonymi pracowników sądów niebędących sędziami (protokolanci, pracownicy sekretariatu), zarządzają np. oddziałami finansowymi i zamówień publicznych; nie mogą wpływać na orzecznictwo sądów.

Zgodnie z zapisami przygotowanej w resorcie sprawiedliwości zmiany Prawa o ustroju sądów powszechnych "minister sprawiedliwości jest zwierzchnikiem służbowym dyrektora sądu". Prezes sądu wykonuje w stosunku do dyrektora sądu czynności z zakresu prawa pracy, z wyjątkiem czynności zastrzeżonych dla ministra sprawiedliwości.

Nowelizacja zakłada także rezygnację z obsady stanowisk dyrektorów w drodze konkursu. W to miejsce mają się pojawić nowe zasady powoływania i odwoływania dyrektorów sądów powszechnych i ich zastępców.

Więcej przeczytasz tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Sędzia pod butem 2017-03-17 15:53:57
    PIS bezprawnie, na chama i w sposób niedopuszczalny w państwie które jeszcze nie jest dyktaturą chce przejąć kontrolę nad władzą sądowniczą aby w ten sposób niepodzielnie rządzić w Polsce. Trybunał Konstytucyjny już zatwierdza wszystkie PISowskie zachcianki. Jeżeli przejmą władze nad sadami, będą mogli zrobić co zechcą a każde bezprawie (przed którym się nie cofają), zostanie przez sądy zalegalizowane. Z drugiej strony, każdy kto im podskoczy, skończy z oficjalnie zasądzoną karą. Paragraf się znajdzie. Najgorsze zwyczaje komuny powracają.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA