REKLAMA

Senat za zwiększeniem Funduszu Kościelnego o 8 mln zł

  • Autor: PAP/JS
  • 19 lutego 2016 12:32
Senat za zwiększeniem Funduszu Kościelnego o 8 mln zł Poparta została też poprawka senatora Biereckiego, która przewiduje przesunięcie w budżetach prokuratury kwoty ok. 35 mln zł i przeznaczenie jej na wynagrodzenia i świadczenia (fot. grzegorzbierecki.pl)

· Senat poparł w piątek pakiet poprawek do budżetu na 2016 r. przygotowanych przez Grzegorza Biereckiego (PiS), w tym tę zakładającą zwiększenie o 8 mln zł tegorocznych środków Funduszu Kościelnego.
· Poprawka zwiększająca o 8 mln zł dotacje na Fundusz Kościelny przyjęta została wbrew stanowisku rządu.
· Dodatkowe pieniądze na FK miałyby pochodzić ze zmniejszonych środków na finansowanie wyborów i referendów przez Krajowe Biuro Wyborczego.      
· Mają zostać przeznaczone m.in. na remonty zabytkowych obiektów sakralnych

Wśród przyjętych przez Senat poprawek Grzegorza Biereckiego znalazła się również ta zakładająca zwiększenie o ponad 5,4 mln zł wydatków pionu archeologicznego Instytutu Pamięci Narodowej kosztem mniejszych wydatków majątkowych Krajowej Rady Sądownictwa. "Żołnierze wyklęci zbyt długo czekali, by ich groby zostały odnalezione" - uzasadniał Bierecki podczas senackiej debaty nad budżetem.

Uznanie senatorów uzyskały też poprawki zmniejszające o ponad 1,7 mln zł wydatki Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, czemu sprzeciwiał się resort finansów. Zaoszczędzone w ten sposób środki miałyby zostać przeznaczone na zwiększenie wydatków na kulturę fizyczną i turystykę - udział polskiej reprezentacji w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro oraz na wydatki związane z procedurami upadłości biur podróży.

100 tys. zł ze zmniejszonego budżetu KRRiT miałoby trafić do nowej rezerwy celowej na "konkurs na projekt pomnika Stanisława Pyjasa w Krakowie w roku poprzedzającym 40 rocznicę jego śmierci".

Senat zaproponował też przesunięcie w budżecie Krajowego Biura Wyborczego 3,7 mln zł (z dotacji dla gmin na wynagrodzenia) oraz zwiększenie o prawie 5,4 mln zł wydatków Państwowej Inspekcji Pracy. Pieniądze na ten cel miałyby pochodzić ze zmniejszenia ogólnej rezerwy budżetowej Rady Ministrów.

Poparta została też poprawka senatora Biereckiego, która przewiduje przesunięcie w budżetach prokuratury kwoty ok. 35 mln zł i przeznaczenie jej na wynagrodzenia i świadczenia.

Senat przyjął też poprawkę przekazującą 3 mln zł na dofinansowanie remontu budynków pokoszarowych na potrzeby Państwowej Wyższej Szkoły

Zawodowej im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie (kosztem zmniejszenia rezerwy celowej na prokuratury i Krajową Radę Sądownictwa).

Inna przyjęta przez Senat poprawka przewiduje zmianę w nazwie rezerwy celowej związanej m.in. ze świadczeniami rodzinnymi, czy alimentacyjnymi.

Czytaj też: Trwają obrady Senatu

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA