REKLAMA

Senator PiS złożył poprawki do prawa o zgromadzeniach

 • Autor: PAP/JS
 • 07 grudnia 2016 14:34
Senator PiS złożył poprawki do prawa o zgromadzeniach Senator PiS Marek Martynowski (fot. facebook.com)

• Senator PiS Marek Martynowski złożył poprawki do noweli prawa o zgromadzeniach.
• Jedna z nich wykreśla przepisy dające władzy publicznej, Kościołowi i związkom wyznaniowym pierwszeństwo w wyborze miejsca i czasu przed innymi zgromadzeniami.

W Senacie od godziny 11 trwa debata nad nowelą ustawy, która wprowadza m.in. możliwość otrzymania na trzy lata zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu. Przewiduje ona także, że odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.

Marek Martynowski (PiS) złożył dwie poprawki. Jedna z nich wykreśla przepisy dające władzy publicznej, Kościołowi i związkom wyznaniowym pierwszeństwo w wyborze miejsca i czasu przed innymi zgromadzeniami. Druga wprowadza 14-dniowe vacatio legis. Sejm zaproponował, aby nowela weszła w życie z dniem jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

O tym, że do noweli zostanie zgłoszonych kilka poprawek, mówił wcześniej marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Nowelizacja prawa o zgromadzeniach drastycznie ogranicza wolność tych zgromadzeń - oceniają senatorowie PO, którzy chcą odrzucenia ustawy. Zmiany nie zakazują demonstracji tylko mają na celu poprawę bezpieczeństwa obywateli - przekonują senatorowie PiS.

Przyjęcie noweli ustawy Prawo o zgromadzeniach bez poprawek zarekomendowały senackie komisje praw człowieka, praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej.

Zgodnie z nowelą, wojewoda będzie mógł wydać zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń publicznych w tym samym miejscu przez trzy lata z rzędu. Ustawa daje pierwszeństwo zgromadzeniom organizowanym przez organy władzy publicznej oraz odbywanym w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych.

W myśl nowych przepisów, organ gminy będzie wydawał decyzję o zakazie zgromadzenia, jeżeli ma ono odbyć się w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne.

Za cykliczne będą uważane takie zgromadzenia, które są organizowane przez ten sam podmiot w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej cztery razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, pod warunkiem, że odbywały się w ciągu ostatnich trzech lat i miały na celu upamiętnienie "w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Zatroskany 2016-12-07 15:11:41
  Do alemniekopneli: Czyżby w głowę?
 • jestem za 2016-12-07 15:10:38
  Do alemniekopneli: Jestem za. Powinny zostać tylko: - Marsz niepodległości, - Procesje Maryjne, - Miesięcznice Smoleńskie, - ewentualnie ustawki patriotów po meczach ale tylko pierwszej ligi. Reszta hołoty niech cicho siedzi w domu, płaci podatki i nie przeszkadza w rozwoju naszej demokracji.
 • alemniekopneli 2016-12-07 14:57:52
  Bardzo dobrze, że te idiotyczne marsze i demonstracje zostaną nareszcie rozsądnie uregulowane obowiązującym, od lat, kulawym prawem. Skoro POkrętacze, byli przeciwni 1-szo Majowym pokojowym pochodom, organizowanym przez lewicę, to już najwyższy czas aby uporządkować, buńczuczne marsze i zgromadzenia, organizowane przez półgłówków z KOD-u.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA