REKLAMA

Setki tysięcy emerytów więcej przez obniżenie wieku emerytalnego

  • Autor: AT/PAP
  • 07 kwietnia 2017 10:10
Setki tysięcy emerytów więcej przez obniżenie wieku emerytalnego W 2018 r. na emeryturę przejdzie dodatkowo 331 tys. osób (fot.pixabay.com)

W IV kwartale wpłynie do ZUS o jedną czwartą wniosków emerytalnych więcej niż zwykle.

• 1 października 2017 r. wchodzi w życie obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

• W związku z tym do ZUS wpłynie więcej wniosków emerytalnych.

• Według wyliczeń ma być 331 tys. osób.

• Wnioski można składać 30 dni przed uzyskaniem prawa do emerytury.

ZUS policzył, ile dodatkowych wniosków może wpłynąć do poszczególnych oddziałów Zakładu w związku ze zmianą w prawie. Szacunki mają pomóc w logistycznym przygotowaniu się do obsługi zwiększonego ruchu klientów ZUS.

Rzecznik prasowy Zakładu Wojciech Andrusiewicz podał, że z obliczeń wynika iż maksymalnie o emeryturę może wystąpić 331 tys. 300 osób - o 24 proc. więcej, niż zwykle w IV kwartale. Standardowo wpływa prawie 1,4 mln wniosków, z czego 167 tys. składanych po raz pierwszy - podał.

"Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zabezpieczone środki na wypłaty wszystkich świadczeń. Założono, że w 2018 r. na emeryturę przejdzie dodatkowo 331 tys. osób" - poinformowało Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Resort uważa, że jest za wcześnie na określenie wpływu obniżki wieku emerytalnego na rynek pracy i sektor finansów publicznych.

"Obecnie jest dużo za wcześnie na formułowanie wniosków, że przywrócenie wieku emerytalnego do poziomu 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn odbije się negatywnie na rynku pracy i na finansach publicznych. Od czasu rozpatrywania ustawy obniżającej wiek emerytalny przez Sejm RP i Radę Ministrów nie zmieniły się bowiem warunki, jak i nie wystąpiły nowe okoliczności, które byłyby podstawą do wysnuwania takich stwierdzeń" - napisano.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA