REKLAMA

Siemoniak: Protestujący mają takie samo prawo do demonstracji jak organizatorzy miesięcznicy smoleńskiej

 • Autor: PAP/AT
 • 10 lipca 2017 10:59
Siemoniak: Protestujący mają takie samo prawo do demonstracji jak organizatorzy miesięcznicy smoleńskiej Według Siemoniaka kontrmanifestacja to protest przeciwko zmianom w prawie (Tomasz Siemoniak, fot.Piotr Drabik, flickr.com, licencja: Attribution 2.0 Generic)

Nie odbieram tego jako protestu przeciw miesięcznicom jako takim, tylko przeciw zmianom w prawie, które ograniczyły prawo do demonstrowania - powiedział były szef MON Tomasz Siemoniak (PO) o kotrmanifestacji podczas miesięcznicy smoleńskiej.

• Wolność demonstrowania nie powinna być ograniczana - uważa Siemoniak (PO).

• Jego zdaniem, takie samo prawo do demonstrowania mają organizatorzy miesięcznic smoleńskich, jak i ci, którzy przeciw nim protestują.

• Nie odbieram tego jako protestu przeciw miesięcznicom , tylko przeciw zmianom w prawie - dodał.

Siemoniak był pytany w radiowej Trójce, jak ocenia protesty przeciw cyklicznym miesięcznicom smoleńskim, organizowane m.in. przez Obywateli RP.

"Nie odbieram tego jako protestu przeciw miesięcznicom jako takim, tylko przeciw zmianom w prawie, które ograniczyły prawo do demonstrowania i które wprowadziły gwarantowane demonstracje cykliczne" - zaznaczył polityk PO. "Sam jestem bardzo za tym, by wolność demonstrowania była nieograniczona, to jest esencja demokracji" - dodał Siemoniak.

Ubolewał, że przy okazji demonstracji wykorzystywana jest ogromna ilość policji, ustawiane są bramki. "Ten sposób podejścia przez obóz rządzący sprawia, że dziś ja i wielu warszawiaków, po prostu przyjdziemy zademonstrować swój sprzeciw przeciw tego stylu rządów PiS" - powiedział poseł.

Czytaj też: Lubnauer: Apeluję, by nikt nie ulegał prowokacjom podczas miesięcznicy smoleńskiej

Siemoniak dodał, że jest przeciwnikiem sytuacji, w których ktokolwiek przy okazji manifestacji musi używać siły, jak i sytuacji, że komukolwiek ogranicza się prawo do demonstrowania. "Jedni powinni tutaj szanować drugich, a wydaje mi się, że ta zła ustawa o zgromadzeniach trochę tę równowagę zakłóciła" - ocenił.

Uchwalona z inicjatywy posłów PiS i obowiązująca od kwietnia ustawa o zgromadzeniach zakłada możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.

W grudniu 2016 r. prezydent Andrzej Duda poprosił Trybunał Konstytucyjny o zbadanie - w tzw. trybie prewencyjnym - przepisu wprowadzającego zgromadzenia cykliczne. W marcu TK orzekł, że przepisy te są zgodne z konstytucją. Po ogłoszeniu decyzji Trybunału ówczesny dyrektor biura prasowego prezydenckiej kancelarii Marek Magierowski powiedział, że prezydent podtrzymuje swe wątpliwości dotyczące Prawa o zgromadzeniach, z drugiej strony szanuje wyrok TK.

Organizujący kontrmanifestacje podczas miesięcznic smoleńskich Obywatele RP zapowiadają, że zamierzają świadomie łamać tę ustawę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • Polska jest jedna! 2017-07-10 14:10:43
  Do Magdalena: Nikt patologii smoleńskich miesięcznic przeniesionych z cmentarzy czy krypt pod Pałac Prezydencki na Krakowskim nie blokuje, nie widziadłem 10każdego miesiąca oby ktoś skradł kwiaty czy wieńce w Krypcie na Wawelu gdzie spoczywa Lech Kaczyński z małżonką lub gdzie inni spoczywają na Powązkach w Warszawie itp.
 • Polska jest jedna! 2017-07-10 14:07:44
  Do Magdalena: Nikt patologii smoleńskich miesięcznic przeniesionych z cmentarzy czy krypt pod Pałac Prezydencki na Krakowskim nie blikuje, nie widziadłem 10każdego miesiąca oby ktoś skradł kwiaty czy wieńce w Krypcie na Wawelu gdzie spoczywa Lech Kaczyński z małżonką lub gdzie inni spoczywają na Powązkach w Warszawie itp.
 • Natalka 2017-07-10 13:39:33
  Chcecie wolności do demonstracji to dlaczego chcecie odbierać tę wolność demonstrowania np. zwolennikom "Miesięcznicy Smoleńskiej" blokując ją?
 • Magdalena 2017-07-10 13:36:46
  Nikt w Polsce nie ogranicza prawa do demonstrowania poza kontr manifestantami to oni blokując demonstrację "Smoleńską" ograniczają prawa do demonstracji tym którzy chcą demonstrować.
 • kuba 2017-07-10 11:24:21
  Pan Siemoniak pragnie aby wolność do demonstracji miała taki skutek jak ostatnio w Hamburgu. Nic więcej ten pan nie pragnie. Każdy pretekst aby sponiewierać PiS i pamięć o tragicznie zmarłych członkach rodzin i przyjaciół, zdaniem tego pana jest dobry a do tego przylepia się tezę o rzekomej wolności demonstrowania.
 • Bogdan Warturek 2017-07-10 11:15:35
  A co ten Siemoniak reprezentuje? Caracale? Dobrze by było, jakby się zaszył w ruskiej budzie... On ma takie kwalifikacie bycia posłem, jak ja bycie Dalay Lamą...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA