REKLAMA

Składki emerytalne: Ukraińcy uratują polski ZUS?

  • Autor: PAP/AT
  • 08 grudnia 2016 07:20
Składki emerytalne: Ukraińcy uratują polski ZUS? Liczba Ukraińców płacących składki ZUS wzrosła w ciągu roku o 70 proc. (Warszawa, fot.pixabay.com)

Opłacane przez imigrantów składki pomagają polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych przetrwać obniżkę wieku emerytalnego.

Liczba Ukraińców płacących składki ZUS wzrosła w ciągu roku o 70 proc. Przybysze znad Dniepru zmniejszą w ten sposób lukę, jak powstanie w systemie ubezpieczeń po obniżeniu wieku emerytalnego - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Na koniec września ZUS ubezpieczał 172 tys. Ukraińców pracujących w Polsce. Spośród wszystkich cudzoziemców płacących składki do ZUS stanowią oni 64 proc. To więcej niż w ubiegłym roku, kiedy wśród 188 tys. ubezpieczonych obcokrajowców było 101 tys. Ukraińców.

Czytaj też: Ukraina w procesie decentralizacji wykorzystała polskie wzory

Dopóki przed Ukraińcami nie otworzyły się inne unijne rynki pracy, chętnie zatrudniają się oni w Polsce. Z kolei nasi pracodawcy coraz częściej szukają ich nie tyle z powodu niższych oczekiwań płacowych, ile braku polskich pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA