REKLAMA

Śląska gwara językiem regionalnym? "W tej kadencji nie ma szans”

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl
  • 21 lutego 2017 14:38
Śląska gwara językiem regionalnym? "W tej kadencji nie ma szans” Górny Śląsk zabiega od lat o uznanie śląskiego za język regionalny. Akcję "Godomy po śląsku" wspierają urzędy, instytucje, a także firmy (fot. UMSiemianowice Śl.)

• 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
• To okazja dla lokalnych społeczności aby podkreślili wagę swoich języków regionalnych, dialektów.

– 21 lutego to dzień mowy ojczystej. Dla nas Ślązaków taką mową jest nasz piękny język śląski, który przez rodziców i dziadków jest nam przekazany. Radujmy się nim z całego serca przez cały ten dzień mówiąc po naszemu, wszędzie gdzie tylko będziemy – w sklepie, w pracy, w biurze, a najbardziej w domu z dziećmi – bo mówić po śląsku to nie wstyd! – tak Marek Plura (autor poselskich projektów ustaw uznających etnolekt śląski za język regionalny, których Sejm nie uchwalił) przekonywał Ślązaków w 2011 r., kiedy z okazji święta w Sejmiku Śląskim odbyła się konferencja "Dziyń rodnij mowy”.

Pod koniec ubiegłego roku - ku zdziwieniu Ślązaków - posłowie odrzucili projektu nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Była to kolejna próba uznania Ślązaków za mniejszość etniczną, a śląskiej gwary za język regionalny.

Zdaniem posłanki PO Danuty Pietraszewskiej, przewodniczącej sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych, w tej kadencji „nie ma szans” na przeprowadzenie ustawy o mniejszościach etnicznych. Próbuje jednak „uchylić furtkę” na rzecz języka wilamowskiego.

Cały tekst przeczytasz tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Lingwista Sadysta 2017-02-22 10:19:07
    Śląski nie jest językiem ale gwarą. To tak jakby uznać rudego kota za konia tylko dlatego że jest rudy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA