REKLAMA

Sławomir Neumann: Problem, który mamy dzisiaj w szpitalach spowodował Konstanty Radziwiłł

  • Autor: PAP/AT
  • 04 stycznia 2018 10:57
Sławomir Neumann: Problem, który mamy dzisiaj w szpitalach spowodował Konstanty Radziwiłł Politycy PO zapowiedzieli, że w przyszłym tygodniu złożą w Sejmie wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia (Sławomir Neumann, fot. Michał Józefaciuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 PL)

Politycy i przedstawiciele zawodów medycznych powinni podpisać "pakt", który będzie respektowany bez względu na wyniki kolejnych wyborów - powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann.

• Jest historycznie dobry moment, żeby postawić ochronę zdrowia jakby poza polityką - powiedział w szef klubu PO Sławomir Neumann.

• Zdaniem szefa klubu PO, politycy i przedstawiciele zawodów medycznych powinni podpisać "pakt".

• Ocenił, że nakłady na ochronę zdrowia powinny wzrosnąć do 6 proc. PKB już w ciągu najbliższych 4 lat.

"Już w październiku mówiliśmy o tym, że dzisiaj jest historycznie dobry moment, żeby postawić ochronę zdrowia jakby poza polityką" - powiedział Neumann w programie "Onet Rano". Zdaniem szefa klubu PO, politycy i przedstawiciele zawodów medycznych powinni podpisać "pakt", który będzie respektowany bez względu na wyniki kolejnych wyborów.

Takie porozumienie - jak proponuje Neumann - przewidywałoby, że nakłady na ochronę zdrowia wzrosną do 6 proc. PKB już w ciągu najbliższych czterech lat (ustawa rządowa, która niedawno weszła w życie, przewiduje, że ten poziom finansowania będzie osiągnięty w 2025 r., natomiast protestujący lekarze domagają się zwiększenia nakładów do 6,8 proc. PKB w 2021 r.).

Oszacował, że rocznie dzięki temu do systemu trafiałoby dodatkowe 26 mld zł, które częściowo mogłyby być przeznaczane na podwyżki dla pracowników medycznych, m.in. lekarzy i pielęgniarek. "10 mld zł zł powinno trafić na podwyższenie pensji - to jest ok. 1 tys. zł miesięcznie (...) - a 16 mld zł by trafiło na skrócenie kolejek, na same procedury medyczne. To jest możliwe do przeprowadzenia w ciągu czterech lat" - powiedział.

"Ten problem, który mamy dzisiaj w szpitalach - zamykane oddziały, lekarze, którzy wypowiadają klauzulę opt-out i rezygnują z pracy ponad miarę - spowodował minister (Konstanty) Radziwiłł. W październiku, kiedy był protest rezydentów i można było się z nimi porozumieć, rozmawiać, jakiś dialog prowadzić, to przeczekał protest głodowy i uznał, że sprawa jest zamknięta" - ocenił Neumann.

Politycy PO zapowiedzieli, że w przyszłym tygodniu złożą w Sejmie wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia. "Składamy wniosek o odwołanie ministra Radziwiłła po to, żeby w debacie sejmowej pokazać te wszystkie jego błędy i zaniedbania i pokazać też możliwości rozwiązania problemów" - powiedział Neumann.

Lekarze rezydenci, którzy od października protestują, domagając się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia oraz wzrostu wynagrodzeń, wypowiadają - w placówkach w całym kraju - klauzulę opt-out, która oznacza dobrowolną zgodę lekarza na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo. Dzięki tym umowom szpitale są w stanie zapewnić całodobową opiekę lekarską.

W środę w Sejmie na posiedzeniu komisji zdrowia Radziwiłł zapowiedział, że w najbliższych dniach zaprosi przedstawicieli Porozumienia Rezydentów na kolejną rozmowę, tym razem przy udziale rzecznika praw pacjenta. Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Krzysztof Hałabuz pytany, czy lekarze zgodzą się na takie spotkanie, odpowiedział: "Czekamy na oficjalne pismo z zaproszeniem do rozmów".

Porozumienie Rezydentów OZZL prośbą o pilne spotkanie zwróciło się z do premiera Morawieckiego. Morawiecki pytany przez dziennikarzy, czy spotka się z rezydentami, odpowiedział, że "na razie na pewno spotka się z nimi minister zdrowia, bo jest do tego wyznaczony". "Ja będę chciał jak najbardziej dopomóc w rozwiązanie tego problemu" - podkreślił.

Według informacji MZ dotychczas klauzulę opt-out wypowiedziało ponad 3,5 tys. lekarzy na ponad 88 tys. lekarzy pracujących w szpitalach. Porozumienie Rezydentów OZZL szacuje, że takich wypowiedzeń jest ok. 5 tys.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wili 2018-02-17 09:12:03
    jak byles wiceministerem to dlaczego nie wylaczyles sluzby zdrowia z polityki i nie rozliczyles sie 3mln zl a teraz jestes cwaniakiem ja nie nwieze w ani jedno slowo PO poniewaz oni oszukali swoich wyborcow obiecujac likwidacje 200roznego rodzaju podatkow cytuje slowa Chlebowskiego i co afera hazardowa i podnoszenie podatkow nie podwyzszanie wieku emerytalnego cytuje Tuska i co po wygranych wyborach natychmiastowe podwyzszenie wieku wysmiewanie sie z ludzi ze tylko idiota pracuje za 6 tys zlotych cytuje Binkowska i teraz mam slucha ciebie Panie Nouman ja i moi znajomi wprowadzeni w kanal i oklamani przez was mowia dosyc zlodziejstwa i chamstwa z waszej i wam podobnym strony nie wierzymy w was i nowoczesna tym bardziej uzasadnienie GORU PO - Lewandowski GORU - Nowoczesnej = Balcerowicz i te nazwiska nie przekonuja mnie i moich znajomych zeby wam zufac i oddac glos na wasze partie i bedziemy wszystkich namawiac przeciw wam za to ze oszukiwaliscie swoich wyborcow



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA