REKLAMA

Śledztwem smoleńskim zajmie się wyspecjalizowana grupa? Prokuratorzy wojskowi będą zagonieni do roboty

  • Autor: Włodzimierz Kaleta
  • 16 stycznia 2016 12:40
Śledztwem smoleńskim zajmie się wyspecjalizowana grupa? Prokuratorzy wojskowi będą zagonieni do roboty Posłowie opozycji ostro skrytykowali założenia ustawy o prokuraturze/fot.Krzysztof Białoskórski(sejm)

• Komisja obrony narodowej pozytywnie zaopiniowała projekt likwidacji prokuratury wojskowej.
• Bogdan Święczkowski: Nowa ustawa umożliwi bardziej elastyczne działanie prokuratorom wojskowym. Będą mogli wesprzeć pracowników prokuratur powszechnych.
• Paweł Suski: Likwidacja prokuratury, to zemsta za Smoleńsk i ma związek z tym śledztwem.

Podczas posiedzenia Komisji obrony narodowej 15 grudnia br. posłowie dyskutowali nt. zaopiniowania poselskiego projektu ustawy prawo o prokuraturze oraz ustawy wprowadzającej przepisy przejściowe do tego aktu.

Prokuratorzy wojskowi dostaną więcej pracy

Zasadnicze aspekty tych zmian przedstawił Bogdan Święczkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zlikwidowana zostanie prokuratura generalna oraz prokuratura apelacyjna, a powstanie prokuratura krajowa oraz prokuratury rejonowe. Pion wojskowy zostanie włączony do prokuratury ogólnej.

Sprawy, które podlegają właściwości wojskowej będą prowadzone w innej strukturze. Na poziomie prokuratury krajowej powstanie departament ds. wojskowych, natomiast na poziomie okręgowym i rejonowym pojawią się wydziały oraz działy prokuratury wojskowej. Pracujący w nich prokuratorzy wojskowi będą jednocześnie zastępcami szefów tych prokuratur.

Obecnie obok Naczelnej Prokuratury Wojskowej w jej strukturach istnieją dwie prokuratury okręgowe (w Poznaniu i Wrocławiu) oraz 8 prokuratur garnizonowych. Pracuje w nich 117 prokuratorów. Dla porównania prokuratorów cywilnych jest ponad 6,2 tys.

Co ważne prokuratorzy wojskowi zajmować się też będą sprawami cywilnymi, dzięki czemu będą prowadzić o wiele więcej spraw, niż dotychczas. Jeśli chodzi o obciążenie pracą, to ilość aktów oskarżenia na jednego prokuratora wojskowego w 2014 r. wyniosła 1,7 , a spraw karnych - 0,8.

- I to w sytuacji, kiedy w rejonowych prokuraturach prokuratorzy mają po 100 i więcej spraw rocznie - mówił wiceminister. Jego zdaniem sytuacja ulegnie zmianie, kiedy prokuratorzy ds. wojskowych, bo tak się teraz będą nazywać, będą realizować zadania cywilne.

Odejście od zasady niezależności prokuratury należy przyjąć z ogromnym smutkiem?

Podczas dyskusji w komisji, podobnie, jak podczas wcześniejszej debaty sejmowej opozycja skrytykowała fundamentalne założenia nowej ustawy. Szczególne miejsce w tej dyskusji zajęła kwestia śledztwa smoleńskiego.

Czesław Mroczek (PO) podporządkowanie prokuratury ministrowi sprawiedliwości, który jest jednocześnie pierwszym prokuratorem, uznał za fatalne rozwiązanie. - To odejście od zasady niezależności prokuratury należy przyjąć z ogromnym smutkiem z perspektywy rozwoju państwa prawa – mówił poseł.

- Zmiany, które są jak najbardziej dopuszczalne, niczego wielkiego nie zmienią twierdził Mroczek. - Pojawia się jednak poważny problem związany z momentem ich wprowadzenia. Prokuratura wojskowa prowadzi od kilku lat kluczowe śledztwo, które przykuwa uwagę opinii publicznej nie tylko w Polsce. Podjecie takiej decyzji akurat teraz jest fatalnym rozwiązaniem dla doprowadzenia go do końca. Może chodzi o to, by wszystkie osoby, które pracowały przy śledztwie smoleńskim odsunąć od tej sprawy.

Paweł Suski, także z PO, dodał, że trudno się dziwić, że projekt ustawy o prokuraturze budzi kontrowersje i obawy w wielu środowiskach. - Dajemy w ręce jednego polityka ogromną władzę. Polityka, którego problemy osobowościowe wszyscy znają - mówił i przypomniał własne doświadczenia skłaniające go do stwierdzenia, że polityk ten może wykorzystać ogromną władzę do celów politycznych.

Zdaniem posła likwidacja prokuratury, to zemsta za Smoleńsk. Poprzednia ekipa przygotowała w oparciu o opinie biegłych tysiące stron materiału. Teraz to wszystko ma być na nowo powtarzane? - Społeczeństwo znów będzie karmione katastrofą smoleńską przez długie lata – twierdzi Suski.

Prowadzeniem śledztwa zajmie się wyspecjalizowana grupa prokuratorów?

Wiceminister Święczkowski podzielił się swoimi prywatnymi spostrzeżeniami emerytowanego prokuratora, na temat śledztwa smoleńskiego. Wskazał, że w skład zespołów prokuratorów wojskowych nie powołano żadnego prokuratora cywilnego, który posiadałby doświadczenie we współpracy międzynarodowej odnośnie takich zdarzeń. Żadnego, który miałby doświadczenie w przeprowadzeniu czynności związanych z możliwością powstania katastrofy związaną z działalnością osób trzecich.

- Nie włączono do zespołu fachowców i specjalistów, których prokuratura z natury rzeczy nie posiadała i nie posiada. Ważne jest zatem, aby prowadzeniem śledztwa zajęła się wyspecjalizowana grupa prokuratorów, aby wyjaśnić przyczyny tej wielkiej tragedii bez względu na to, jakie one były. Dziś bowiem nie możemy jednoznacznie określić, jakie elementy i przesłanki złożyły się na przebieg tego wydarzenia – twierdził Święczkowski.

Cezary Grabarczyk (PO) jest przekonany, że to fikcyjne przesłanki. - Może chodzi o to, by upolityczniając prokuraturę jak najszybciej zakończyć postępowanie karne w sprawie Smoleńska – pytał retorycznie Grabarczyk. - Ta ustawa daje politykom maczugę do ręki. Nie powinniśmy na to zezwolić.

Komisja w głosowaniu zaopiniowała pozytywnie projekt ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA