REKLAMA

Słowacki premier zarzuca prezydentowi destabilizowanie kraju

  • Autor: PAP/rs
  • 06 marca 2018 20:04
Słowacki premier zarzuca prezydentowi destabilizowanie kraju (Fot. Shutterstock.com)

Słowacki premier Robert Fico zaatakował we wtorek prezydenta Andreja Kiskę, zarzucając mu, że „zajmuje się rozgrywkami o władzę, prowadzi opozycyjną politykę, destabilizuje kraj i nie broni dobrego imienia kraju za granicą“.

  • Wypowiedź Fico jest kolejną reakcją na wystosowane w niedzielę przez prezydenta wezwanie do rekonstrukcji rządu lub rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.
  • Zdaniem prezydenta tylko w ten sposób można wyprowadzić kraj z kryzysu, w którym znalazł się po zabójstwie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej - oceniły słowackie media.
  • Szef rządu powtórzył swoje zarzuty wobec prezydenta, dotyczące jego zeszłorocznego spotkania z amerykańskim finansistą i filantropem George'em Sorosem, do którego doszło bez udziału innych słowackich polityków i dyplomatów.

Portal Aktuality.sk opublikował w zeszłym tygodniu ostatni niedokończony artykuł Kuciaka, który opisuje działalność włoskich siatek przestępczych na terenie Słowacji oraz obecność osób bliskich włoskiej organizacji mafijnej 'Ndrangheta w otoczeniu premiera Fico.

- Obserwujemy ataki ze strony opozycji i prezydenta na podstawy państwa prawa i na rezultaty demokratycznych wyborów - mówił Fico dziennikarzom po roboczym obiedzie z ambasadorami państw UE. Jego zdaniem, opozycja i prezydent wykorzystują zabójstwo dziennikarza. - Nagle mają historię, dzięki której można odwołać rząd - powiedział Fico.

- To, co zaczęło się dziać po niedzieli, gdy stwierdziliśmy, że doszło do morderstwa, jest scenariuszem, który nie został przygotowany u nas w kraju. Możecie mi zarzucać spiskowe teorie, wszystko mi jedno. Ja tu widzę ten sam charakter pisma w Europie Środkowej i Wschodniej (...). To nieprawdopodobne, z jaką szybkością opozycja i premier starają się zdemontować rezultat demokratycznych wyborów - mówił Fico.

Szef rządu powtórzył swoje zarzuty wobec prezydenta, dotyczące jego zeszłorocznego spotkania z amerykańskim finansistą i filantropem George'em Sorosem, do którego doszło bez udziału innych słowackich polityków i dyplomatów.

Kiska po tamtym spotkaniu napisał w sieciach społecznościowych, że tematem była sytuacja społeczności Romów na wschodzie Słowacji. - To bzdura - powiedział we wtorek premier. Jego zdaniem prezydentowi zależało na prywatnej rozmowie z człowiekiem, "o którym dobrze wiemy, co robi w tym regionie".

Węgierski rząd zarzuca Sorosowi próbę zalania Europy migrantami.

Ani prezydent Kiska ani przedstawiciele jego kancelarii nie zareagowali na wystąpienie premiera. W niedzielę, gdy Fico po raz pierwszy mówił o "zagranicznej inspiracji", przedstawiciele kancelarii prezydenta wydali oświadczenie podkreślające, że prezydent samodzielnie dokonuje oceny sytuacji w kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA