REKLAMA

Służba zdrowia nie jest gotowa na informatyzację

  • Autor: PAP/AT
  • 23 listopada 2016 07:08
Służba zdrowia nie jest gotowa na informatyzację Placówki, które wprowadziły już elektroniczną dokumentację, dostają dodatkowe punkty przy zawieraniu kontraktu z NFZ (fot.pixabay.com)

Zaledwie 35 proc. placówek ochrony zdrowia jest gotowa do wprowadzenia pełnej dokumentacji elektronicznej. Ponad połowa nie ma nawet planów, jak to zrobić.

Co dziesiąty szpital i co piąta placówka ambulatoryjna nie zabezpieczają danych medycznych pacjentów, które gromadzone są tam w formie elektronicznej.

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) na zlecenie resortu przeprowadziło ankietę wśród ponad 4 tys. placówek medycznych, by zbadać, jak są one przygotowane do zmian związanych z informatyzacją systemu ochrony zdrowia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj tez: Projekt informatyzacji systemu ochrony zdrowia niemożliwy do realizacji

Jedna z planowanych zmian dotyczy wycofania papierowej dokumentacji od 2018 r. Wszystkie placówki muszą się przerzucić na dokumentację elektroniczną.

Ogółem do wprowadzenia pełnej dokumentacji elektronicznej jest gotowe tylko 35 proc. ośrodków. Ponad połowa nie ma nawet planów, jak to zrobić; tylko 41 proc. zaplanowało źródła finansowania tego celu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Placówki, które wprowadziły już elektroniczną dokumentację, dostają dodatkowe punkty przy zawieraniu kontraktu z NFZ, uruchomiono finansowanie unijne na ten cel, w regionach zaś są przygotowywane specjalne platformy e-zdrowia, które mają umożliwić wymianę informacji medycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA