REKLAMA

Smoleńsk, Macierewicz: Nie mamy zapisu rozmów z kokpitu samolotu TU-154M

  • Autor: GP
  • 04 stycznia 2017 14:29
Smoleńsk, Macierewicz: Nie mamy zapisu rozmów z kokpitu samolotu TU-154M Antoni Macierewicz: W obliczu tak bezprzykładnego kłamstwa Polsce zabraknie sił i determinacji, by mu się skutecznie przeciwstawić. (fot.:facebook.com/macierewiczantoni)

• Po grudniowych słowach prezydenta Rosji Władimira Putina o sytuacji wokół wraku TU-154M, ustosunkował się do nich Antoni Macierewicz.
• - Trzeba stwierdzić, że organy władzy publicznej w Polsce nie dysponują nagraniem lub zapisem rozmów w kokpicie samolotu TU-154M - stwierdził polityk PiS.
• Sytuacja na linii Warszawa - Moskwa w tym temacie bardzo mocno się zaogniła w ostatnich miesiącach. Macierewicz obwinia o to stronę rosyjską, która, w jego ocenie, stosuje kłamstwa.

Antoni Macierewicz, szef MON i polityk, który przez lata przyglądał się sprawie katastrofy smoleńskiej, skomentował ostatnie wystąpienie prezydenta Rosji. Władimir Putin w dorocznej konferencji odnosił się do sprawy samolotu TU-154M, który nadal jest w Rosji.

Prezydent Federacji Rosyjskiej zastrzegł, że wrak musi pozostać do dyspozycji śledczych Federacji, aż nie zakończą śledztwa. To trwa już ponad sześć lat.

- Zrobiliśmy wszystko, żeby to zbadać. Nie należy wykorzystywać tego dla jakiejkolwiek eskalacji w stosunkach dwustronnych. I tak wszystko jest jasne - mówił. - Jeśli coś jest niezrozumiałe, niech organy śledcze to badają.

Putin poinformował, że "osobiście czytał" zapisy rozmów pilotów samolotu prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i "człowieka z ochrony", który wszedł do kabiny i domagał się, żeby wylądować, nie bacząc na zastrzeżenia załogi.

Macierewicz odpowiedział Putinowi

- Trzeba raz jeszcze stanowczo stwierdzić, że ani Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWL), ani jakikolwiek inny organ władzy publicznej w Polsce nie dysponuje nagraniem lub zapisem rozmów w kokpicie samolotu TU-154M lecącego 10 kwietnia 2010 r. do Smoleńska z polską delegacją na pokładzie, udającą się do Katynia, które zawierałyby słowa, sformułowania oraz treści, jakie według prezydenta Władimira Putina mają znajdować się w stenogramie będącym w dyspozycji władz rosyjskich i który osobiście, jak twierdzi, czytał.

Macierewicz udzielił tej wypowiedzi dziennikarzom periodyku Gazeta Polska.

Czytaj: Szef MSZ o wraku samolotu prezydenckiego

Polski polityk zarzucił Putinowi stosowanie i powoływanie się na medialne kłamstwo. Zapewnił, że nie będzie polskiego przyzwolenia na takie propagandowe działania. Mówił:

- W obliczu tak bezprzykładnego kłamstwa Polsce zabraknie sił i determinacji, by mu się skutecznie przeciwstawić na arenie międzynarodowej.

Badanie katastrofy TU-154M

Macierewicz ocenił, że Rosja zachowuje się, jakby "była prawowitym dysponentem wraku", gdy dla Macierewicza, jest państwem "przynajmniej współodpowiedzialnym za tragedię" i łamie w tej sprawie wszystkie normy prawne i moralne.

Szczątki TU-154M w lasach pod Smoleńskiem tragicznego dnia 10 kwietnia 2010 roku, źródło: wikipedia.org/CC BY-SA 3.0

Antoni Macierewicz, jako poseł opozycji, w poprzednich kadencjach Sejmu, prowadził badanie katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku wraz z parlamentarnym zespołem polityków i ekspertów. Te spotkania doczekały się mocnej krytyki części środowiska politycznego dzisiejszej opozycji (PO). Krytykował i krytykuje metody badawcze Antoniego Macierewicza i jego ekspertów np. były szef KBWL Maciej Lasek.

10 kwietnia 2010 roku, w godzinach porannych, polski rządowy samolot TU-154M spadł i roztrzaskał się pod lotniskiem smoleńskim. Z osób, które były na pokładzie nikt nie przeżył. Delegacja polskich oficjeli leciała na obchody katyńskie. Na pokładzie zginął śp. Lech Kaczyński urzędujący prezydent RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA