REKLAMA

SO warunkowo utrzymał wyrok w sprawie byłego posła Tomczaka

  • Autor: PAP/MIW
  • 16 grudnia 2016 12:33
SO warunkowo utrzymał wyrok w sprawie byłego posła Tomczaka Warszawski sąd okręgowy warunkowo utrzymał wyrok w sprawie byłego posła. (fot. pixabay.com)

• Warszawski sąd okręgowy warunkowo utrzymał wyrok dotyczący uszkodzenia w 2000 r. instalacji z rzeźbą Jana Pawła II przez b. posła Witolda Tomczaka.
• Tym samym uznał, że jest on winny zniszczenia, ale sprawa została warunkowo umorzona na roczny okres próbny.

Sędzia Urszula Myśliwska uzasadniała, że Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia prawidłowo dokonał analizy materiału dowodowego, nie dopuścił się też błędów zarówno w ustaleniach faktycznych, jak i logicznych.

Dodała, że z ustaleń sprawy jednoznacznie wynika, że doszło do uszkodzenia rzeźby, co prawidłowo ustalił sąd niższej instancji; a sytuacja, w której do tego doszło - zdaniem sądu - nie uzasadnia działania w "stanie wyższej konieczności"

Wskazała, że utrzymany wyrok nie jest wyrokiem skazującym, lecz "warunkowym umorzeniem".

Ogłoszeniu wyroku towarzyszyły okrzyki z sali: "Hańba", "Święty Janie Pawle II, módl się za polskie sądownictwo". Towarzyszące Tomczakowi osoby przyniosły m.in. zdjęcia Jana Pawła II i flagi.

Do incydentu doszło niemal 16 lat temu, w grudniu 2000 r. Było o nim głośno w kraju i za granicą. Ówczesny poseł Witold Tomczak (wtedy w kole poselskim Porozumienie Polskie, wybrany z listy AWS, potem - 2004-2009 poseł LPR do Parlamentu Europejskiego) wraz z Haliną Nowiną-Konopczyną (Porozumienie Polskie) protestowali przeciw wystawie zorganizowanej na stulecie galerii "Zachęta". Częścią wystawy była instalacja "La Nona Ora" (dziewiąta godzina) włoskiego artysty Maurizio Cattelana. Przedstawiała Jana Pawła II przygniecionego meteorytem.

Tomczak wszedł na wystawę, wdarł się za barierki i usunął "meteoryt" przygniatający rzeźbę papieża. Wskutek tej akcji figurze odpadła część lewej nogi. Tomczak został oskarżony o to, że "działając ze z góry powziętym zamiarem, poprzez gwałtowne przesunięcie" uszkodził rzeźbę. Jego czyn miał spowodować stratę w wysokości prawie 40 tys. zł. W odpowiedzi Tomczak twierdził, że zarzuty są dla niego niezrozumiałe, "zważywszy na to, kim był i co przez 28 lat uczynił dla Polski i Polaków Ojciec Święty Jan Paweł II".

Po zniszczeniu rzeźby pozostawił w Zachęcie list z żądaniem dymisji jej ówczesnej dyrektor Andy Rottenberg, którą określił mianem "urzędnika państwowego żydowskiego pochodzenia". Rzeźba została wycofana z wystawy. Wkrótce Rottenberg złożyła rezygnację z kierowania galerią. Tomczak od początku przyznaje się do uszkodzenia instalacji, ale twierdzi, że zrobił to w imię idei.

"Zniszczyłem to, ponieważ oczekiwali tego moi wyborcy" - mówił wtedy prasie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA