REKLAMA

Socjolog zapowiada koniec Polski w 2020 r. Teoria robi karierę także za granicą

 • Autor: GP
 • 17 lutego 2016 14:59
Socjolog zapowiada koniec Polski w 2020 r. Teoria robi karierę także za granicą Jan Sowa, socjolog i kulturoznawca (fot.:wikipedia.org/CC BY 3.0)

• Socjolog Jan Sowa z Uniwersytetu Jagielońskiego ocenia, że Polska nie czerpie korzyści ze wzrostu gospodarczego, na jaki wskazują statystyki ekonomiczne.
• Winy upatruje w sytuacji młodych ludzi, którzy zdobywszy wykształcenie uciekają z kraju, pozostawiając polskie społeczeństwo osłabionym. Ocenia, że w 2020 r. kraj dosięgnie katastrofa.
• Zaznacza, że wielu ludzi w Polsce nie może liczyć na stabilną przyszłość.

W cytowanej przez zagraniczny portal ozy.com wypowiedzi polski socjolog Jan Sowa wieszczy czarny scenariusz dla kraju. W ocenie krakowskiego kulturoznawcy polskie społeczeństwo i ekonomia mają realną szansę przestać istnieć już w 2020 roku, co będzie efektem wyludnienia i braku perspektyw dla ludzi młodych.

- Nasza gospodarka wypracowuje dobre wyniki makroekonomiczne: długu publicznego i wzrostu produktu krajowego brutto - wzrost PKB pozostaje na stałym poziomie od lat 90-siątych. Jednak kraj nie czuje rozwoju - uważa Sowa i wskazuje, że dobre wskaźniki to za mało.

- Przeciętny Polak z tego wzrostu niewiele ma - tak odbiór społeczny sytuacji ekonomicznej opisuje Sowa.

Portal ozy.com zwraca uwagę, że cud gospodarczy w Polsce jest zauważalny, ale przytacza też słowa Sowy, który podkreśla, że wielu pracujących w kraju zarabia śmiesznie mało.

- Jedna czwarta pracujących zarabia najniższą płacę krajową - argumentuje krakowski uczony. Po czym dodaje. - Nie jesteśmy społeczeństwem opartym o klasę średnią.

Sowa kończy pesymistyczną prognozą, zgodnie z którą Polska staje się wydrenowaną z talentu starzejącą się populacją. - Jedna trzecia młodych wyjechała, w tym dwie trzecie osób z wyższym wykształceniem. Społeczeństwo się starzeje, a praca jaka czeka, to zwykle niepewne posady - mówi Sowa. - Płaca na poziomie 200 euro pozwala ledwo wiązać koniec z końcem.

- Jeśli to nie jest społeczna katastrofa, to pytam co jest? - konstatuje.

Socjolog odchodząc od ogólnego obrazu kraju, a skupiając się na obywatelach, mówi ostatecznie w rozmowie o sobie. - Proszę spojrzeć na mnie - mówi Sowa. - Wydałem cztery książki, mam ponad tysiąc publikacji i zarabiam 800 euro. Gdy mówię to niemieckim kolegom pytają, czy się nie przejęzyczyłem, czy nie powinienem mówić 1800 euro? I Przypisują moje przejęzyczenie temu, że komunikujemy się po angielsku.

Po tych słowach wykładowca krakowskiej uczelni jeszcze raz podkreśla, że Polacy to społeczeństwo "niższej klasy," nie średniej. Podkreśla, że pracujemy więcej czasu niż średnia w UE, a wydajność pracy jest dwiema trzecimi tej średniej. - To znaczy, że jesteśmy wykorzystywani bardziej niż pracownicy w krajach Zachodnich - konstatuje Sowa.

O swojej sytuacji mówi, że gdyby nie pomoc jego rodziców, którzy pomogli mu się usamodzielnić dając mieszkanie, gdy przekroczył 20 lat, nie mógłby mówić, że jest niezależny.

- Gdybym miał płacić kredyt hipoteczny z mojej pensji... płaciłbym połowę mojego wynagrodzenia bankowi przez 30 lat - mówi Sowa, zaznaczając, że to był jedyny powód, dla którego jeszcze nie wyjechał z Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (20 komentarzy)

 • ges 2017-03-09 21:56:24
  skurwysy.y ja płace ten pieprzony zus!
 • Rob Veggett 2017-03-01 17:31:55
  Odsunąć od władzy polakożerczych żydów zakamuflowanych pod polskobrzmiącymi nazwiskami i od razu sytuacja w Polsce się poprawi!
 • Marks&Engel 2017-02-27 15:46:13
  Do jacek: Brednie to Pan tu gadasz. Pracuje jako operator żurawia wieżowego, zarabiam dobre pieniądze ( ok. 6 tys) i pomimo tego marzy mi się taka rewolucja proletariatu.
 • EndecjaND 2017-02-27 15:38:07
  Do panparagraff: A proszę wskazać w którym miejscu napisali " nieznany socjolog"?
 • jacek 2017-02-27 15:11:28
  brednie marksistowskiego ideologa. może gdyby zhańbił się uczciwą pracą przestałby marzyć o proletariackiej rewolucji. już raz to przerabialiśmy
 • panparagraff 2017-02-26 20:46:46
  Obczajcie listę jego publikacji, zamiast pisać, nieznany socjolog.
 • Joe W 2017-02-26 12:29:56
  Do Krasoń: Po kij Ukraińców .... Ściągać Polaków z post sowieckich kolonii i luka się zapełni - Ten człowiek nie wie co pisze..... ale że jesteśmy kiepsko opłacani i zmuszani nie jako do emigracji i że nasza gospodarka musi się odbudować to inna sprawa....
 • Darek 2017-02-26 10:42:10
  Nikt w Polsce nie zarabia 200 euro na pełnym etacie.Przepisy tego zabraniają.Minimalna płaca to 1500zł na rękę.
 • WiT 2017-02-26 10:13:52
  Jeżeli ten pan to jakaś rodzina z ks.Sową to te wywody między bajki można włożyć.Choć stwierdzenie że jasteśmy pariasami europy jeśli o zarobki chodzi to jest fakt, jak również to że tyramy za dwóch na jednym etacie to też fakt.
 • inter 2017-02-25 21:16:24
  Pan socjolog, nie będąc ekonomistą, trafił w sedno problemu. Cofamy się w rozwoju. Bez przemysłu, który został świadomie utopiony, nie zajdziemy do nikąd!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA