REKLAMA

Socjologowie apelują do Piotra Glińskiego w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: GP
  • 04 stycznia 2016 13:55
Socjologowie apelują do Piotra Glińskiego w sprawie Trybunału Konstytucyjnego Piotr Gliński był przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w latach 2005-2011 (fot. P. Drabik, flickr.com, CC BY 2.0)

Część członków Polskiego Towarzystwa Socjologicznego wyraziło sprzeciw wobec działań rządu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Wystosowali oni list otwarty do wicepremiera Piotra Glińskiego. Profesor jest członkiem naukowej organizacji od 1986, był jej przewodniczącym w latach 2005 – 2011.

List otwarty został zamieszczony w internecie na początku stycznia br. Jest zarazem petycją wystosowaną do ministerstwa kultury i dziedzictwa naukowego oraz do wicepremiera Piotra Glińskiego. List zaczyna się zwrotem uznającym osiągnięcia naukowe profesora Glińskiego, w dalszej części wyraża zaniepokojenie jego milczeniem w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

- Z niepokojem obserwujemy ostatnie działania rządu oraz większości parlamentarnej dotyczące Trybunału Konstytucyjnego – napisali sygnatariusze. - Nasze wątpliwości budzi kwestia ich zgodności z zasadami demokracji i rządów prawa, takimi jak skrupulatne przestrzeganie procedur decyzyjnych, prowadzenie merytorycznej i rzetelnej debaty publicznej, poszanowanie trójpodziału władzy i reguł przyzwoitej legislacji. Jesteśmy przeświadczeni, że na straży tych zasad powinny stać nie tylko organizacje społeczne, ale przede wszystkim naczelne organy państwa.

Dalej wezwano profesora Glińskiego do refleksji i publicznego wyjaśnienia wątpliwości dotyczących okoliczności uchwalenia poprawek do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Uwagę sygnatariuszy zwracają pospieszna procedura legislacyjna, ograniczanie udziału w pracach nad prawem przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i ustalenie w ustawie minimalnego czasu trwania postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, trwającego trzy miesiące.

Czytaj więcej o Trybunale Konstytucyjnym.

- Mamy nadzieję, że podziela Pan Profesor nasze przeświadczenie, że rozwiązania ważne dla środowisk, z którymi jest Pan dziś związany, nie mogą być wcielane w życie w sposób niezgodny z Konstytucją i powinny być przyjmowane w innym trybie – kończą swój list sygnatariusze.

Petycja jest już drugim publicznym wyrazem zaniepokojenia, jaki wystosowało Polskie Towarzystwo Socjologiczne w ostatnim czasie. 20 grudnia 2015 roku na stronie internetowej organizacji opublikowano oświadczenie, w którym można przeczytać, między innymi:

- Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Socjologicznego z niepokojem obserwuje działania podważające ład konstytucyjny i porządek ustrojowy w Polsce. Trójpodział władz, w tym funkcjonowanie niezależnej władzy sądowniczej, stanowi niezbędną przesłankę rządów prawa i demokracji w jej powszechnie przyjmowanym rozumieniu.

Dokument podpisali m.in. prof. dr hab. Grażyna Skąpska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Jan Winczorek i Jarosław Kilias z Uniwersytetu Warszawskiego.

Polskie Towarzystwo Socjologiczne

Polskie Towarzystwo Socjologiczne jest naukową i zawodową organizacją socjologów polskich. Za swój główny cel ma popieranie rozwoju socjologii, upowszechnianie wiedzy naukowej, kształtowanie etyki zawodowej socjologów oraz reprezentowanie interesów swoich członków w zakresie ich działalności naukowo-zawodowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • rada 2016-02-23 13:44:27
    Gliński to osoba związana z rozkazami swego guru Jara i nic bez jego zgody nie powie a co dopiero zrobi.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA