REKLAMA

Solidarność pisze do premier Szydło ws. Śląska i Zagłębia. Co z obietnicami?

  • Autor: PAP
  • 27 lutego 2017 12:27
Solidarność pisze do premier Szydło ws. Śląska i Zagłębia. Co z obietnicami?

Śląsko-dąbrowska Solidarność zaapelowała do premier Beaty Szydło o pilne podjęcie rozmów ze stroną społeczną na temat rozwiązania problemów gospodarczych i społecznych, ocenianych przez związkowców jako kluczowe dla regionu.

Przedstawiciele "S" przywołali obietnice przedwyborcze składane mieszkańcom Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego przez PiS. Solidarność "z rosnącym zniecierpliwieniem, rozczarowaniem i zaniepokojeniem obserwuje postawę reprezentantów rządu wobec kluczowych problemów gospodarczych i społecznych naszego regionu".

"Pragniemy przypomnieć, że m.in. dzięki wysiłkom NSZZ Solidarność, którego postulaty stały się częścią wyborczych zapowiedzi PiS, to ugrupowanie wygrało wybory parlamentarne w woj. śląskim, regionie, w którym wcześniej zwycięstw wyborczych nie odnosiło" - napisali związkowcy

"Spotyka nas coraz więcej rozczarowań, coraz częściej odnosimy wrażenie, że mamy do czynienia raczej z pozorowaniem działań, niż z faktyczną próbą rozwiązywania wskazywanych przez nas problemów" - podkreślono w stanowisku.

Jak zauważyli związkowcy, jednym z najważniejszych przykładów takiego postępowania jest kwestia systemowych rozwiązań dla przemysłu energochłonnego. Przypomnieli, że propozycje takich rozwiązań zostały sformułowane przez Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego w Katowicach i przyjęte w formie uchwały przez partnerów społecznych na forum krajowym - w Radzie Dialogu Społecznego - w kwietniu ub. roku. "Do dziś jedynie znikoma część tej uchwały została wykonana" - czytamy w stanowisku.

Śląsko-dąbrowska "S" zarzuciła też rządowi "zaniedbania na poziomie polityki wewnątrzunijnej". "Rząd zlekceważył sprawę nowelizacji dyrektywy, dotyczącej handlu emisjami EU ETS. Całkowitą zaś indolencją w tej kwestii wykazało się Ministerstwo Środowiska. Zmieniane obecnie zapisy dyrektywy stanowią ogromne zagrożenie dla sektora energochłonnego i wpisują się w katastrofalny dla Polski scenariusz całkowitej dekarbonizacji naszej gospodarki. Jedyna możliwość zapobieżenia spełnieniu się tego scenariusza jest w rękach Pani Premier" - wskazali związkowcy.

Za inny przykład rozmijania się zapowiedzi przedwyborczych z rzeczywistymi działaniami związkowcy uznali postawę rządu wobec górnictwa, doceniając jednocześnie fakt, że rządowi udało się przeprowadzić działania, które pozwoliły na zażegnanie widma upadłości tej branży, przy realizacji porozumień zawartych przez stronę społeczną z poprzednim rządem.

"Niemniej chyba wszyscy mamy świadomość, że były to doraźne działania naprawcze. Górnictwo pilnie potrzebuje rozwiązań systemowych i działań strategicznych. Nasza ocena postępowania rządu w tym obszarze jest bardzo krytyczna, a decyzje zmierzające do likwidacji kopalń uważamy za irracjonalne, szkodliwe i całkowicie nie do zaakceptowania przez NSZZ Solidarność. Niską ocenę postępowanie rządu w tej sprawie pogłębia fakt, że wciąż nie została opracowana strategia dla branży, czyli koncepcja funkcjonowania sektora węgla kamiennego w wieloletniej perspektywie" - głosi stanowisko największego pod względem liczby członków regionu Solidarności.

Związkowcy wskazują, że dodatkowym problemem dla branży mogą się stać proponowane przez rząd oraz samorządy metody obniżania niskiej emisji (uchwały antysmogowe).

Więcej czytaj tu

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA