REKLAMA

Sondaż IBRiS. Anty-PiS w natarciu? W 2019 mają wygrać PO-Nowoczesna-PSL

 • Autor: GP
 • 18 kwietnia 2017 14:43
Sondaż IBRiS. Anty-PiS w natarciu? W 2019 mają wygrać PO-Nowoczesna-PSL W 2015 roku polacy wybrali Sejm VIII kadencji. Następna kadencja będzie IX od transformacji ustrojowej. Posłów będziemy wybierać najprawdopodobniej w 2019 roku, na jesieni. (fot.:twitter.com/kancelariasejmu)

Zapytano Polaków o wynik wyborów w 2019 roku. Ponad 1/3 ankietowanych (36 proc.) przewiduje wygraną obecnych formacji opozycji - PO, Nowoczesnej i PSL, które miałyby iść w koalicji do wyborów.

W badaniu kwietniowym IBRiS, które zleciły dziennik "Fakt" i radio Zet, wynika, że w 2019 roku wybory parlamentarne wygra szeroka koalicja parlamentarna Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Za klucz do takiego zwycięstwa postrzegają oni oponowanie tych formacji wobec PiS. 36 proc. ankietowanych tak właśnie postrzega najbardziej prawdopodobny scenariusz wyborczy za niespełna trzy lata.

Odmiennego zdania jest 22,9 proc. badanych. Ci respondenci są przekonani, że PiS utrzyma władzę.

23,8 proc. z pytanych plasuje się ze swoim zdaniem między powyższymi opiniami. Ci respondenci są przekonani, że Jarosław Kaczyński i PiS straci władzę, a scena polityczna pozostanie w impasie. Żadna formacja polityczna nie zdobędzie większości pozwalającej rządzić.

17,3 proc. uczestniczących w sondażu nie potrafiło wskazać zwycięzcy głosowania w 2019 roku.

Sondaż wykonano 11 kwietnia 2017 r. na próbie 1100 osób.

Ostatnie badanie poparcia politycznego wykonane w analogicznym terminie (11 kwietnia 2017 roku) wskazało, że poparcie polityczne PiS nad pozostałymi partiami politycznymi jest widoczne a nawet dość wysokie. PiS z 32 proc. poparciem wyprzedza w tym badaniu PO o siedem punktów procentowych.

Badaniem, które wzbudziło najwięcej pytań w ciągu ostatnich dni było badanie Kantar Public, w którym różnica miedzy PO i PiS wyniosła jeden punkt procentowy. Wyniki tego sondażu zobaczysz tutaj.

Inne badania poparcia politycznego zobaczysz w naszej zakładce sondaże.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Lidka 2017-04-18 20:37:54
  Do Szczery: Szanowny Panie, co prawda mieszkam pod Warszawą (Podkowa Leśna), ale naprawdę widać rosnące poparcie dla PiS-u. Gdyby nie bezsensowny pomysł z "metropolią Sasina" PiS mogłoby przekonać większość mieszkańców okolic stolicy do swojej polityki. Pozdrawiam.
 • Kaem 2017-04-18 20:35:57
  Sondaże w Warszawie są niemiarodajne bo tu jest nagromadzenie instytucji, urzędów centralnych oraz obcych korporacji, którzy są finansowo uzależnieni od rządu - tym razem minionego, więc cierpią na poczucie odsunięcie od koryta. Normalny obywatel jest za odbudowy uczciwej, silnej Polski
 • Szczery 2017-04-18 16:10:37
  Mieszkam w Warszawie, dużo rozmawiam z ludźmi i mam zgoła odmienne wrażenie. Osoby, które w 2015 poparły PiS lub Kukiza, nie zmieniają zdania, natomiast część elektoratu PO, lewicy czy Korwina zamierza w kolejnych wyborach postawić na obecnie rządzących, z różnych powodów. To oczywiście tylko moje wrażenia. Pozdrawiam.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA