REKLAMA

Sondaż na temat kadencji. Polacy chcą dwóch w Sejmie

  • Autor: GP
  • 24 stycznia 2017 14:07
Sondaż na temat kadencji. Polacy chcą dwóch w Sejmie Posłem może być Polak, który nie był karany, skończył 21 lat i ma pełnię czynnego prawa wyborczego. (fot.:twitter.com/kancelariasejmu)

• Imponująca liczba Polaków chce, by maksymalnie dwie kadencje obowiązywały w Sejmie. To aż 72 proc. badanych w publikowanym sondażu.
• W debacie publicznej pojawił się temat ograniczenia liczby kadencji w samorządach. Dwóch kadencji w samorządzie chce 54 proc. badanych.
• Takie ograniczenia w Sejmie, pozbawiłyby możliwości zasiadania na Wiejskiej przez wiele kadencji.

Gdy rozbrzmiał na dobre temat dwukadencyjności w samorządach, pojawiło się też pytanie o takie ograniczenia w Sejmie. Pod obecnymi regulacjami prawnymi i Konstytucją deputowanym do parlamentu można być tak długo, jak Polacy są skłonni daną osobę wybierać.

W badaniu, którego  wyniki opublikował "Super Express", Polacy są za odebraniem posłom możliwości zasiadania w Sejmie bez końca.

Na pytanie, czy należy wprowadzić ograniczenie do dwóch kadencji dla posłów, "tak" odpowiedziało 72 proc. pytanych. Przeciwnych takiemu ograniczeniu jest 14 proc. respondentów, 14 proc. nie chce zajmować kategorycznego stanowiska.

Na drugie pytanie, które odnosi się do ograniczenia kadencyjności w samorządach Polacy są także zdecydowani. 54 proc. chce odebrać prezydentom, burmistrzom i wójtom prawo do trzeciej kadencji. "Nie" mówi 29 proc. ankietowanych, a 17 proc. nie potrafi odpowiedzieć jednoznacznie.

"Super Express" w krótkim komentarzu podkreśla przykład Jarosława Kaczyńskiego, który pomysł podał w połowie stycznia pod dyskusję, sam zaś jest w Sejmie od 1991 roku (I kadencja), nie był posłem tylko w II kadencji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA