REKLAMA

Sondaż. Polacy chcą by rząd zajmował się przyszłością, a nie przeszłością kraju

  • Autor: GP
  • 21 marca 2018 09:00
Sondaż. Polacy chcą by rząd zajmował się przyszłością, a nie przeszłością kraju Premier Mateusz Morawiecki w czasie marcowego spotkania #TweetupKPRM, na którym premier i ministrowie spotkali się z dziennikarzami aktywnymi w mediach społecznościowych. (fot.KPRM/domena publiczna)

44 proc. Polaków uważa, że rząd powinien bardziej skupić się na gospodarce i przyszłości Polski. Gdy niemal połowa dorosłych Polaków (44 proc) jest zdania, że rząd PiS powinien więcej uwagi poświęcić sprawom dotyczącym gospodarki i rozwoju Polski w przyszłości. Prawie co trzeci badany (29 proc) chce, by rząd dbał o przyszły rozwój gospodarczy, ale bez zaniedbywania polityki historycznej.

Tylko 5 proc. jest zdania, że rząd powinien w swoich działaniach więcej uwagi poświęcić przeszłości i historii Polski.

Powyższe wyniki to wnioski, które wypływają z nowego, marcowego badania Panelu Ariadna. Opublikowano je 21 marca br.

Zobacz najnowsze sondaże

Najwięcej głosów, by rząd premiera Morawieckiego więcej uwagi poświęcił gospodarce i przyszłości Polski jest wśród zwolenników głównej partii opozycyjnej, czyli Platformy Obywatelskiej (69 proc.), ale nie brakuje ich również wśród sympatyków Prawa i Sprawiedliwości (31 proc.). Wśród osób, które uważają, że żadna partia ich nie reprezentuje, 38 proc. chciałoby większego skupienia się przez rząd na gospodarce i przyszłym rozwoju kraju.

Jaka według ciebie powinna być polityka rządu PiS?, źródło: ciekaweliczby.pl/materiały prasowe

Prawie połowa sympatyków PiS (49 proc.) jest zdania, że rząd powinien dbać o przyszły rozwój gospodarczy bez zaniedbywania polityki historycznej. Za tym postulatem opowiada się 17 proc. zwolenników Platformy Obywatelskiej i 24 proc. osób, które nie utożsamiają się z żadną partią.

Zarówno 3 proc. sympatyków PiS, jak i 3 proc. sympatyków PO jest zgodnych, że rząd powinien więcej uwagi poświęcić przeszłości i historii Polski.

Odpowiedź na pytanie wśród zwolenników partii politycznych, źródło: ciekaweliczby.pl/materiały prasowe

- Tak jak w życiu prywatnym patrzenie w przyszłość pomaga nam się rozwijać, tak w sferze państwowej sprzyja rozwojowi kraju. Nadmierne skupianie się na przeszłości i historii może powodować, że straci się z oczu to, co ważne i potrzebne dla obecnych i przyszłych pokoleń - mówi Alicja Defratyka autorka projektu ciekaweliczby.pl, który zlecił badanie.

Badanie pokazuje, że większość Polaków (64 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że rząd zbyt wiele uwagi poświęca historii i przeszłości Polski. Uważa tak 82 proc. sympatyków PO, ale również większość zwolenników PiS - 65 proc.

Na ile zgadzasz się lub nie zgadzasz z danymi stwierdzeniami?

- Wyniki badania wskazują, że dalsze zwiększanie nacisku na wątki historyczne na pewno nie przysporzy obecnemu rządowi sympatii i nawet jego własny elektorat przyjąłby z ulgą nieco odwilży w tym zakresie - komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Badanie przeprowadzone zostało na próbie ogólnopolskiej liczącej 1054 osoby. Kwoty dobrane zostały wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Termin realizacji: 9 - 12 marca 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA