REKLAMA

Sondaż. Zapytano kto ponosi winę za pat w Sejmie z grudnia

  • Autor: GP
  • 09 lutego 2017 10:19
Sondaż. Zapytano kto ponosi winę za pat w Sejmie z grudnia Poczatek posiedzenia Sejmu. kadr z posiedzenia nr 35 VIII kadencji. (fot.:twitter.com/kancelariasejmu)

• Większość pytanych (52 proc.) w sondażu SW Research ocenia, że PiS ponosi odpowiedzialność za sytuację z grudnia i stycznia.
• Protest opozycji, będący reakcją na działanie Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, sparaliżował wówczas prace parlamentu.

Rzeczpospolita zdecydowała się zapytać Polaków o ocenę sytuacji, która zdominowała politykę kraju w końcu 2016 roku i na początku 2017. Mowa o kryzysie parlamentarnym, który udało się zażegnać w połowie stycznia.

- Kto według Pana/Pani stoi za grudniowym kryzysem? - pytano w sondażu SW Research.

Ponad połowa badanych (52 proc.) stwierdziła, że winę ponosi Prawo i Sprawiedliwość , natomiast 30 proc. uznało, że to opozycja przyczyniła się do kryzysu. Blisko co piąty z pytanych (18 proc.) respondentów nie ma zdania na ten temat.

- Częściej na kluczową rolę PiS w tej sprawie wskazują osoby o wykształceniu podstawowym (65 proc.), o dochodach powyżej 5000 zł (66 proc.) oraz badani z wielkich miast (60 proc.) - cytuje Piotra Zimolzaka z agencji badawczej SW Resear "Rzeczpospolita".

Wywiad: Poseł PiS o "pomrukach" Grzegorza Schetyny

Kryzys w Sejmie zaistniał 16 grudnia, gdy Marszałek Marek Kuchciński (PiS) zdecydował się wykluczyć posła opozycji Michała Szczerbę. W konsekwencji nierozwiązania tego sporu opozycja zablokowała mównicę i fotel prezydialny nie dając możliwości dalszej pracy na sali plenarnej.

Kuchciński przeniósł obrady do Sali Kolumnowej Sejmu, gdzie przeprowadzono głosowania, w tym budżetu na 2017 rok. Posłowie opozycji do połowy stycznia, do następnego posiedzenia Sejmu trwali na sali plenarnej.

Konsekwencją opisanej powyżej sytuacji, która może rozstrzygać się w najbliższych tygodniach jest wniosek PO odwołanie Marszałka Kuchcińskiego, ma być głosowany na następnym posiedzeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • puszatek 2017-02-22 17:09:22
    Jasne, zrobić ciamajdan, a potem zwalić na marszałka - w PO i Nowoczesnej większość "posłów" to psychopaci i gangsterzy. Jestem zawiedziona, że nie ukarano zadymiarzy. Wg mnie zasrańce się nigdy nie nauczą, a PiS okazał się bez jaj. Dlaczego tym antypolskim szmatom ma to ujść na sucho? Też będą pobłażliwi, jak obywatele zrobią w sejmie zadymę?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA