REKLAMA

Sośnierz: Nieubezpieczonych zachęca się do oszukiwania u lekarza

  • Autor: PAP/Gazeta Wyborcza
  • 02 stycznia 2017 07:03
Sośnierz: Nieubezpieczonych zachęca się do oszukiwania u lekarza Były prezes NFZ Andrzej Sośnierz (klub PiS) krytykuje zmiany w świadczeniach dla nieubezpieczonych (fot.PTWP)

• Od 1 stycznia wszyscy Polacy mieli uzyskać darmowy dostęp do lekarza rodzinnego.
• Wbrew oczekiwaniom lekarzy eWUŚ nie zniknie.
• - Wygląda to na zachęcanie do oszukiwania - ocenił były prezes NFZ Andrzej Sośnierz (klub PiS).

 Jednak nieubezpieczonych przyjmie on za darmo tylko wtedy, gdy skłamią, że posiadają ubezpieczenie pisze

"Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wielokrotnie zapowiadał, że od 1 stycznia darmowy dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mieli także nieubezpieczeni, ale rzeczywistość jest inna" - wskazuje "Gazeta Wyborcza".

"Ubezpieczenia zdrowotnego nie mająobecnie głównie zatrudnieni na umowach śmieciowych; według Radziwiłła to ponad 2 mln osób (6 proc.). W systemie eWUŚ, czyli w elektronicznej bazie ubezpieczonych, wyświetlają się one na czerwono jako osoby bez prawa do darmowego leczenia" - wyjaśnia "GW".

"Na czerwono" wyświetlają się również nazwiska kilkuset tysięcy osób uprawnionych do świadczeń, które nie zostały ujęte w ewidencji. "W tym przypadku wystarczy złożyć oświadczenie o posiadaniu ubezpieczenia i lekarz przyjmuje gratis" - pisze "Wyborcza".

eWUŚ nie zniknie

Wbrew oczekiwaniom lekarzy eWUŚ nie zniknie. Oświadczenia o posiadaniu ubezpieczenia również pozostaną, co potwierdziła w rozmowie z "GW" rzeczniczka MZ Milena Kruszewska: "Zmiana w ustawie zdrowotnej nie znosi obowiązku potwierdzenia prawa do świadczeń".

"Jeśli więc osoba nieubezpieczona przyzna, że nie płaci składek, to lekarz ją przyjmie za pieniądze. Ale jeśli skłamie, że ma ubezpieczenia, to wtedy wizyta będzie za darmo" - podsumowuje "Gazeta Wyborcza".

Wygląda to na zachęcanie do oszukiwania - ocenił w rozmowie z "GW" były prezes NFZ Andrzej Sośnierz (klub PiS).

Wiecej czytaj tu

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA