REKLAMA

Speckomisja za odtajnieniem materiałów o nielegalnej inwigilacji

  • Autor: PAP/JS
  • 17 marca 2016 16:24
Speckomisja za odtajnieniem materiałów o nielegalnej inwigilacji Według Kamińskiego, były przypadki nielegalnej inwigilacji dziennikarzy, a także przypadki nielegalnych podsłuchów (fot. Maciej Chojnacki/flickr.com/CC BY 2.0)

• Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zwróciła się do szefów służb o odtajnienie materiałów ws. nielegalnej inwigilacji prowadzonej w poprzednich latach.
• Koordynator specsłużb Mariusz Kamiński mówi, że były takie przypadki; odtajnienie zapowiada na okres po Wielkanocy.
• Za upublicznieniem informacji o nielegalnej inwigilacji opowiedział się też Paweł Kukiz.

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych na 5-godzinnym posiedzeniu wysłuchała informacji szefa MON Antoniego Macierewicza oraz szefów służb specjalnych o stanie przygotowań do szczytu NATO w Warszawie.

Po zakończeniu posiedzenia szef speckomisji Marek Opioła (PiS) powiedział, że przyjęto uchwałę wzywającą szefów służb specjalnych do ujawnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, w tym dziennikarzy, a także podsłuchów stosowanych niezgodnie z prawem. Opioła dodał, że w głosowaniu nad uchwałą za byli wszyscy posłowie speckomisji - oprócz Marka Biernackiego z PO, który wstrzymał się od głosu.

Szef speckomisji dodał, że szefowie służb poinformowali już posłów, iż będą składać zawiadomienia do prokuratury w kwestii nieprawidłowości wykrytych w audytach. Minister-koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński mówił dziennikarzom, że takich wniosków, a także decyzji o odtajnieniu materiałów można się spodziewać po świętach wielkanocnych.

Według Kamińskiego, były przypadki nielegalnej inwigilacji dziennikarzy, a także przypadki nielegalnych podsłuchów - choć tego faktu nie wiązał on z dziennikarzami. Według niego, w służbach zdarzały się patologiczne sytuacje i należy to upublicznić.

Jak dodał, Biernacki - minister-koordynator specsłużb w rządzie Ewy Kopacz - słuchając informacji na ten temat, był zaskoczony. "Problemem były częste zmiany koordynatorów i to, że nie wiedzieli o ważnych sprawach. Teraz tak nie będzie" - powiedział.

Pytany o to Biernacki odparł, że niekiedy jest taka sytuacja, iż nadzorujący służby mogą o czymś nie wiedzieć, bo np. podsłuch jest zlecany przez prokuraturę. "I może być problem. Tak samo akcja w tygodniku +Wprost+ - to też przecież było na zlecenie prokuratury" - podkreślił.

Opioła pytany o prezentowane przez PO styczniowe pismo Komendanta Głównego Policji do zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym insp. Zbigniew Maj informował, że nie wykryto nielegalnych podsłuchów dziennikarzy odparł, że "policja, a służby specjalne to zupełnie coś innego". Dopytywany przypomniał, że komisja otrzymała listę 52 inwigilowanych dziennikarzy i wskazał, że za inwigilacją mogły stać ABW, SKW i CBA.

"W moim przekonaniu były działania inwigilacyjne dziennikarzy. Co innego Platforma mówi, a zupełnie inaczej wyglądała praktyka rządów PO" - powiedział Opioła. Pytany jak wielu dziennikarzy było inwigilowanych za zgodą sądu, szef speckomisji odparł: "to bardzo dobre pytanie. To wszystko jest w zasobie tych służb". Jego zdaniem szefowie służb kwalifikują działania wobec dziennikarzy jako wykraczające "poza obszar funkcjonowania służb specjalnych". Nie rozwinął tej wypowiedzi.

Komentując te słowa Biernacki zwrócił uwagę, że PiS nie mówi już o "nielegalnych podsłuchach", tylko o "podsłuchach". "To trochę przypomina gonienie królika. Miało być 80 nazwisk inwigilowanych dziennikarzy, nielegalnie podsłuchiwanych przez policję. Gdy okazało się, że nie ma, to teraz znaleziono mechanizm inwigilacyjny, że służby inwigilowały dziennikarzy. Wiem, że to może być niezgodne z prawem, ale uważam, że takie rzeczy warto opublikować" - dodał.

Za upublicznieniem informacji o nielegalnej inwigilacji opowiedział się też Paweł Kukiz (Kukiz'15). "Społeczeństwo ma prawo wiedzieć o łamaniu prawa" - powiedział.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA