REKLAMA

Społeczne i ekonomiczne potrzeby górnictwa

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 17 marca 2016 09:12
Społeczne i ekonomiczne potrzeby górnictwa Szczepański: Nowy rząd PiS wskazywał na to, że zasadniczych zmian, w tym likwidacji kopalń, nie będzie. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 PL)

Górnictwo jako branża wymaga naprawy nie tylko od strony ekonomicznej, ale i społecznej - mówi dla portalu wnp.pl prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Panie Profesorze, czy spodziewa się Pan w polskim górnictwie jakiegoś przełomu?

- W ostatnim czasie nic się nie zmieniło. Poza tym, że na 1 maja zapowiedziano powstanie tzw. Nowej Kompanii Węglowej, czyli Polskiej Grupy Górniczej. A zatem powinien zostać utworzony nowy podmiot, choć - jak wiadomo - jest to sprawa mocno spóźniona.

Ceny węgla na światowym rynku znajdują się na niskim poziomie, a zadłużenie polskiego górnictwa jest olbrzymie. Pora, by podjąć rzeczywiste, a nie pozorowane działania.

Przy czym oprócz kontekstu ekonomicznego - czyli niskich cen surowca, niekonkurencyjności węgla ze śląskich kopalń, mamy też kontekst polityczny. Dotyczący zarówno poprzedniej ekipy rządzącej, jak i obecnej.

Pamiętamy, jak ówczesny premier Donald Tusk, w trakcie rządów koalicji PO-PSL przyjeżdżał do Katowic i mówił, że nie będzie żadnej likwidacji kopalń i że nie będzie likwidacji miejsc pracy w górnictwie.

Ciąg dalszy na stronach portalu WNP.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA