REKLAMA

Spór o Muzeum II Wojny Światowej. Po decyzji NSA Adamowicz nie ma złudzeń

  • Autor: GP
  • 26 stycznia 2017 13:31
Spór o Muzeum II Wojny Światowej. Po decyzji NSA Adamowicz nie ma złudzeń Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie chce dopuścić do połączenia muzeów, a resort Piotra Glińskiego wręcz przeciwnie. (fot.:twitter.com/adamowiczpawel)

• Po tym jak Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) zdecydował o przyjęciu skargi Ministerstwa Kultury w temacie łączenia muzeów w Gdańsku, połączenie może stać się faktem już w lutym.
• Po wyroku Paweł Adamowicz nie ma złudzeń, że pozycja miasta Gdańska jest w konflikcie słaba.
• - Nie wiem, czy można w jakiś sposób zablokować formalny proces łączenia (placówek) - mówi Adamowicz, choć zastrzega, że nadal będzie szukał prawnych argumentów.

Po tym, jak Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) uznał zażalenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKIDN) na nieprawomocne postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie wstrzymania procedury łączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, głos w tym temacie zabrał prezydent Gdańska.

Paweł Adamowicz, samorządowiec z Platformy Obywatelskiej od lat zabiegał o powstanie Muzeum II Wojny Światowej, gdy u władzy była koalicja PO-PSL nie było przeciwwskazań, a projekt był ważną inicjatywą dla premiera Donalda Tuska. Teraz, gdy resortem kultury kieruje Piotr Gliński, inicjatywa ma mniejszy priorytet dla rządu.

NSA nie wypowiadał się o połączeniu muzeów

- Gliński wyznaczył datę połączenia na 1 lutego br. - podkreślił Adamowicz w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". - Decyzja NSA oznacza, że minister będzie mógł połączyć muzea, zmienić dyrekcję Muzeum II Wojny oraz wedle zapowiedzi skorygować wystawę, tak by skupiała się bardziej na polskim punkcie widzenia.

Dla Adamowicza decyzja NSA nie dotyczy istoty sporu. Odnosi się tylko do kwestii proceduralnych.

- Sprawa jest w toku, ale niestety ta sytuacja pozwala ministrowi na połączenie muzeów, czyli de facto likwidację Muzeum II Wojny w jego obecnej formie. Nie wiem, czy można w jakiś sposób zablokować formalny proces łączenia - ubolewa Adamowicz, który od 2008 roku starał się o placówkę.

Adamowicz, mimo braku optymizmu zapewnił, że nie złoży broni i będzie, pozostając w kontakcie z prawnikami, nadal szukał rozwiązania.

Stanowisko MKiDN

W notce z 24 stycznia, w której resort Piotra Glińskiego informował o decyzji sądu napisano:

- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie kontynuować działania na rzecz połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. 1 lutego 2017 roku zostanie utworzona państwowa instytucja kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Połączenie obu gdańskich placówek o zbliżonym profilu działalności pozwoli zoptymalizować koszty przeznaczane z budżetu państwa na ich funkcjonowanie oraz zwiększyć ich potencjał rozwojowy, a tym samym wzmocnić ich pozycję na muzealnej mapie Polski i świata.

Muzeum o które zabiegano od lat

Pomysł powstania Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaproponował Donald Tusk. Były premier jest z wykształcenia historykiem.

Donald Tusk forsował budowę muzeum w Gdańsku przez wiele lat swoich rządów Polską, źródło: twitter.com

Muzeum zapowiedziano w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej, a jego realizacji przyświeca następujący cel: "Jednym z głównych celów Muzeum jest pokazanie światu doświadczenia wojennego Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, pod wieloma względami odmiennego i mało znanego w Europie Zachodniej i w krajach pozaeuropejskich" - czytamy na stronie internetowej instytucji.

W 2013 roku rozpoczęto budowę gmachu, który będzie siedzibą Muzeum. Jego budowa się zakończyła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA