REKLAMA

Spór o Trybunał Konstytucyjny: Racja po stronie rządu?

 • Autor: GP
 • 13 maja 2016 10:08
Spór o Trybunał Konstytucyjny: Racja po stronie rządu? - Trybunał przypisał sobie zbyt wiele praw - mówi Jacek Czaputowicz, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. (fot.:twitter.com)

• Jacek Czaputowicz, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, podkreślał w wywiadzie radiowym, że opinia publiczna w Polsce i na świecie zauważa sendo problemu sporu o Trybunał Konstytucyjny w Polsce.
• Czaputowicz mówił, że sam fakt złożenia nowelizacji ustawy o TK przez KOD pokazuje, że ta inicjatywa zdaje sobie sprawę z ułomności dotychczasowych rozwiązań.
• W rozmowie politolog podkreślił, że działania opozycji w całej sprawie są podyktowane interesem politycznym, a nie dbałością o państwo.

Gościem piątkowej (13 maja) rozmowy politycznej w Polskim Radio był politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, Jacek Czaputowicz. W rozmowie argumentował, że spór o Trybunał Konstytucyjny zmęczył opinię publiczną i jest bliżej rozwiązania. Podkreślił, że obywatelski projekt KOD złożony w Sejmie pokazuje świadomość tego środowiska o ułomności działania TK.

W pierwszej części wywiadu politolog zwrócił też uwagę na osobę Frans Timmermansa.

- Jest dziwne, że holender bada TK w Polsce - mówił na antenie Trójki naukowiec. - Bada Trybunał człowiek, który nie może mieć doświadczenia z tą materią, bo w jego kraju nie ma takiego ciała - Timmermans jest Holendrem, w jego ojczyźnie prawo bada się pod względem konstytucyjności nim wejdzie ono w życie.

Podkreślił, że światowa opinia publiczna widzi już jak bardzo upolityczniony jest cały spór. Zauważył też, że opozycja nie ma czystego sumienia w materii TK.

Czytaj: Lider PSL zarzucił PiS nienawiść

Dopytany o rozwój sytuacji zwrócił uwagę na nowe rozwiązania, które zaproponowała większość rządząca i przypomniał, że KOD, tak ostro domagający się publikacji wyroku z marca, sam udowodnił, że widzi słabości działania tej instytucji. Świadczyć o tym ma nowelizacja obywatelska złożona przez KOD. W jego ocenie opozycja rozgrywa spór o Trybunał dla swoich doraźnych interesów.

- Opozycja kieruje się korzyścią polityczną, a nie tym co jest dobre dla państwa polskiego - podkreślił.

W ocenie politologa z UW trwający od grudnia spór jest po części winą samego Trybunału.

Czytaj: Audyt nie pomógł żadnej ze stron, tylko zaognił konflikt

- Trybunał przypisał sobie zbyt wiele praw. To wielki problem, bo pokazał, że problem jest w ludziach - nawiązywał do obecnego składu sądowego zasiadającego w Warszawie.

Kończąc rozmowę Czaputowicz mówił, że temat Trybunału męczy opinię publiczną, bo istnieje w świadomości już pół roku. Ekspert uważa, że jego rozwiązanie jest bliskie.

- Uważam, że ten konflikt wygasa. (...) Problem polega nie na tym, że TK działa tak by przeszkadzać władzy, a powinien działać poprawnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • mini_me 2016-05-14 08:29:46
  Tyuł artykułu nie ma związku z treścią.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA