REKLAMA

Spór o ustawę o IPN. Kwaśniewski sugeruje poprawić ustawę, by złagodzić spór z Izraelem

 • Autor: GP
 • 29 stycznia 2018 08:51
Spór o ustawę o IPN. Kwaśniewski sugeruje poprawić ustawę, by złagodzić spór z Izraelem Były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach. (fot. Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

Narastający problem między Polską a Izraelem, wywołany nowelą ustawy o IPN zaniepokoił Aleksandra Kwaśniewskiego. Były prezydent zaapelował do stron o powołanie eksperckiego grona, które wypracuje porozumienie.

 • Dla byłego polskiego prezydenta należy znaleźć poprawki, które uspokoją Izrael.
 • Kwaśniewski podkreślał w poniedziałek (29 stycznia), że relacje z Izraelem po II wojnie światowej są bardzo delikatnym tematem, co wymusza dużą ostrożność.
 • Sprawie przygląda się i obecny prezydent. Otoczenie Andrzeja Dudy wystosowało w tej sprawie oświadczenie.

 

Sytuacja między Polską a Izraelem pogorszyła się dość gwałtownie, kiedy ustawa o IPN regulująca karanie za tzw. "polskie obozy śmierci" została przyjęta przez Sejm. W myśl zapisów tej ustawy będą możliwe kary i postępowania wobec osób szkalujących pamięć Polski i narodu polskiego przez kłamstwo oświęcimskie, używanie określenia "polskie obozy śmierci".

W noweli prawa zawarto wyłączenia dotyczące działalności artystycznej i naukowe, ale nie są to wystarczające zapewnienia dla strony izraelskiej. Mimo to polska strona nie chce zmian w przygotowywanym prawie, nawet kosztem pogorszenia sytuacji z żydowskim państwem.

Do tego narastającego kryzysu ustosunkował się w poniedziałek (29 stycznia) Aleksander Kwaśniewski. Głos byłego prezydenta jest ważny, bo był on jednym z architektów dobrostanu polsko-izraelskiej dyplomacji na przestrzeni ostatnich dekad.

Czytaj też: W Sejmie rozmawiano o faszyzmie w Polsce

- Proponuję powołać grupę na odpowiednio wysokim poziomie, by przedyskutować sytuację - sugerował polskim władzom były prezydent, który był pytany o sprawę w radiu Zet. - Trzeba rozmawiać, by przez poprawki zażegnać konflikt.

W ocenie byłego prezydenta ważny aspektem jest pamięć Żydów o holokauście, którego pośrednio polska ustawa i IPN dotyczy. Dla Kwaśniewskiego rozmowa w tym temacie właśnie z Izraelem nie może być bagatelizowana.

-  Mamy naganne zjawiska w Polsce - dodawał Kwaśniewski, przypominając hasła na Marszach Niepodległości w dniu 11 listopada. Polityk sugerował, że w naszym kraju jawnie widać antysemityzm, który tylko zaszkodzi sprawie. Jednocześnie zaakcentował położenie Polaków w czasie II wojny światowej.

Czytaj też: Jest zaproszenie dla ambasador Izraela w Polsce na rozmowę

Polska wówczas, jako kraj, miała potężną mniejszość żydowską. Dla Kwaśniewskiego potomkowie tej mniejszości, Żydzi nie są w stanie łatwo zobiektywizować swojej przeszłości. Co w efekcie odbija się na ich ocenie przygotowanej w Polsce ustawy.

Ściana straceń w Auschwitz w Oświęcimiu, źródło: Dennis Jarvis/flickr.com/CC BY-SA 2.0

 

Ustawa przeszła przez polski parlament w piątek. Do wywołanego przez nią napięcia między Warszawą a Jerozolimą odnosił się już także prezydent Andrzej Duda. Kancelaria polskiej głowy państwa wystosowała w tej sprawie oświadczenie.

W sobotę (27 stycznia) podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz ambasador Izraela Anna Azari, zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".

Ambasador powiedziała, że nowelizacja budzi w Izraelu "dużo, dużo emocji" i "odrzuca ją rząd Izraela".

- Mamy nadzieję, że możemy znaleźć wspólną drogę, żeby zrobić jakąś zmianę w tej nowelizacji. Dlatego, że Izrael też rozumie, kto budował Auschwitz i inne obozy i wszyscy wiedzą, że to nie byli Polacy. U nas to (nowelizację) traktuje się jak niemożliwość powiedzenia prawdy o zagładzie, wszyscy są oburzeni - mówiła Azari w miejscu mordu milionów Żydów.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinstruował w sobotę izraelską ambasadora w Warszawie, by spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. Zaapelował o wycofanie ustawy. - Ta ustawa nie ma podstaw, jestem jej zdecydowanie przeciwny. Nikt nie może zmienić historii - powiedział Netanjahu.

Izraelski resort spraw zagranicznych wydał oświadczenie, w którym prosi o zmianę ustawy; rzecznik ministerstwa Emmanuel Najszon zapowiedział, że skontaktuje się ono w tej sprawie z polskim rządem, "wysyłając bardzo jasny przekaz".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

 • tabran 2018-01-30 18:33:38
  Do Sen o rozumie!: Bardzo trafny nik. Pozostaje ci jedynie śnić o rozumie, czyli o czymś, czego jesteś pozbawiony. No cóż, może taki sen , że masz rozum ci się przyśni, ale to będzie li tylko sen. Nie poddawaj się i próbuj.
 • Sen o rozumie! 2018-01-29 11:05:53
  Kto, jak kto, ale ten czerwony pająk, niedojda umysłowa, największe nieszczęście RP powinien się zwyczajnie zamknąć!!! Najlepiej ... na zawsze! Wiadomo, że bolszewik pragnie, żebyśmy w dalszym ciągu klęczeli przed "starszymi i mądrzejszymi" i nigdy z tych kolan nie wstali, bo to właśnie bolszewik rzucił nas na kolana!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA