REKLAMA

Spotkanie prezydentów Polski i Panamy. Jest umowa o współpracy w dziedzinie turystyki.

  • Autor: MIW
  • 29 lipca 2016 18:11
Spotkanie prezydentów Polski i Panamy. Jest umowa o współpracy w dziedzinie turystyki. Juan Carlos Varela Rodriguez i Andrzej Duda na dziedzińcu Belwederu. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

• W Warszawie doszło do spotkania prezydenta Panamy Juana Carlosa Vareli Rodrigueza z prezydentem RP, Andrzejem Dudą.
• Rozmowa dotyczyła współpracy gospodarczej i sytuacji politycznej w regionie Ameryki Środkowej.
• Andrzej Duda potwierdził decyzję o ponownym otwarciu ambasady RP w Panamie.

Prezydent Panamy przybył do Polski w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Włoska agencja prasowa Ansa podała pod koniec maja powołując się na nieoficjalne informacje, że następne po Krakowie Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie w 2019 r. Formalnie miejsce następnego zlotu zostanie ogłoszone przez papieża Franciszkana zakończenie ŚDM w Polsce.

Po ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Belwederu miała miejsce rozmowa prezydenta Dudy i prezydenta Rodrigueza, a także rozmowa plenarna obu delegacji z udziałem prezydentów.

W obecności prezydentów podpisany został też Protokół ustanawiającego mechanizm konsultacji politycznych między resortami spraw zagranicznych Polski i Panamy oraz Umowa między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Panamy o współpracy w dziedzinie turystyki. Dokumenty podpisali ze strony Polski szef MSZ Witold Waszczykowski, a ze strony Panamy wiceprezydent tego kraju, szefowa MSZ Isabel Saint Malo de Alvarado.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski podkreślił, że jest to pierwsze w historii spotkanie władz Polski i Panamy na tak wysokim szczeblu.

Jak mówił, prezydenci rozmawiali o współpracy gospodarczej miedzy naszymi krajami, w tym w dziedzinie turystyki.

- Po drugie prezydent potwierdził decyzję o ponownym otwarciu polskiej ambasady w Panamie. W 2017 roku zostanie ponownie otwarta, zamknięta kilka lat temu, polska placówka w Panamie - poinformował prezydencki minister.

Jak dodał, otwarcie polskiej ambasady ma służyć m.in. rozwojowi stosunków gospodarczych miedzy Polską a Panamą - "jako ważnym krajem w globalnej polityce handlowej".

- Mam nadzieję, że ponowne otwarcie polskiej placówki zwiększy zainteresowanie polskich inwestorów Panamą - dodał Szczerski.

Jak mówił, prezydenci rozmawiali także o sytuacji politycznej i sytuacji bezpieczeństwa w regionie Ameryki Środkowej, szczególnie na temat rozwoju wypadków na Kubie. Zaznaczył, że to właśnie w Panamie w 2015 roku przy okazji obrad VII Szczytu Ameryk doszło do historycznej, pierwszej od ponad pół wieku, bezpośredniej rozmowy przywódców USA i Kuby - Baracka Obamy i Raula Castro.

- Prezydent Panamy podziękował też prezydentowi Dudzie za organizację Światowych Dni Młodzieży, które - jak mówił - oboje z małżonką bardzo przeżywają. Ponad tysiąc młodych Panamczyków przyjechało do Krakowa na ŚDM - powiedział Szczerski. Jak dodał, prezydenci podkreślali też rolę wartości w życiu społecznym; zgodzili się co do wagi polityki opartej na wartościach i obecności wartości chrześcijańskich w życiu społecznym.

Juan Carlos Varela Rodriguez pełni urząd prezydenta Panamy od 1 lipca 2014 roku.

W Republice Panamy prezydent - wybierany w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję - jest jednocześnie szefem rządu. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowe Zgromadzenie Ustawodawcze, wybierane w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA