REKLAMA

Sprawa tajemniczych mikrofonów w Sejmie wyjaśniona

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 11 lutego 2016 12:17
Sprawa tajemniczych mikrofonów w Sejmie wyjaśniona Sprawę tajemniczych mikrofonów wyjaśniła Kancelaria Sejmu (fot. twitter/Tomasz Cimoszewicz)

• Poseł PO Andrzej Halicki w trakcie wtorkowej (9 lutego) debaty sejmowej zwrócił uwagę na skierowane na opozycję tajemnicze mikrofony i kamery doczepionych do mównicy.
• Zaapelował o pilne zwołanie Konwentu Seniorów w celu wyjaśnienia tej sprawy.
• Odpowiedź, niespodziewanie, przyszła z Kancelarii Sejmu.

Na wtorkowym (9 lutego) posiedzeniu Sejmu poseł PO Andrzej Halicki zwrócił uwagę na doczepione do sejmowej mównicy mikrofony i kamery. Jak twierdził, skierowane są one na opozycję.

- Po lewej stronie widzą państwo biały, po prawej stronie czarny mikrofon kierunkowy oraz kamerkę. Chciałem zapytać, czy pan marszałek wydał zgodę na instalację tych urządzeń? Czyje są to urządzenia? Jakiej służby? Czy to jest efekt ustawy inwigilacyjnej, która weszła wczoraj? – dociekał poseł Halicki.

- Chciałem zapytać pana marszałka, czy poinformował pan o instalacji tych urządzeń przedstawicieli klubów parlamentarnych? Czy one działają i w jakim celu zostały zainstalowane i czy nagrywają nas w tej chwili? – pytał.

- Muszę sprawdzić, co tam jest naklejone, by zdecydować, czy pańskie wystąpienie można zakwalifikować do wniosków formalnych – odpowiedział posłowi PO marszałek Marek Kuchciński.

O sprawie tajemniczych mikrofonów informował także na Twitterze poseł PO Tomasz Cimoszewicz.

Kancelaria Sejmu z wyjaśnieniami

Wszelkie wątpliwości w tej sprawie rozwiała Kancelaria Sejmu, która wydała oficjalny komunikat, w którym informuje, że doczepione mikrofony to efekt prac nad nowym systemem rozpoznawania mowy i przekształcania jej na tekst.

Oto treść komunikatu:

"Informujemy, że Kancelaria Sejmu od kilkunastu miesięcy prowadzi prace nad nowym systemem rozpoznawania mowy i przekształcania jej na tekst. Ma to na celu usprawnienie procesu opracowywania sprawozdań stenograficznych tj. obniżenie czasu ich powstawania oraz kosztów z tym związanych.

Ze względu na to, iż większości wypowiedzi mówców towarzyszą komentarze z sali obrad, jakość rejestrowanego dźwięku nie jest wystarczająca dla testowanego systemu rozpoznawania mowy. W związku z tym 2 lutego br. na mównicy sejmowej zainstalowane zostały dwa dodatkowe mikrofony. Służą one poprawie jakości nagrania tworzonego za pomocą mikrofonów głównych i równocześnie znacząco wpływają na stopień rozpoznawalności wypowiedzi przez system konwersji mowy na tekst. Próba uruchomienia nowego systemu planowana jest na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

Pragniemy podkreślić, że dodatkowo zainstalowane mikrofony nie służą do rejestrowania głosu konkretnej osoby z sali obrad. Zapis z mikrofonów dodatkowych wykorzystywany będzie wyłącznie na potrzeby testowanego systemu konwersji mowy na tekst.

Jednocześnie informujemy, że na mównicy sejmowej nie ma zainstalowanej kamery".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA