REKLAMA

Sprawy w sądzie szybsze i tańsze. Ministerstwo szykuje wielką reformę sądownictwa

  • Autor: PAP/AT
  • 12 grudnia 2016 06:47
Sprawy w sądzie szybsze i tańsze. Ministerstwo szykuje wielką reformę sądownictwa Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby procesy cywilne trwały znacznie krócej niż obecnie (fot.pixabay.com)

Duża reforma ma sprawić, że sędzia będzie się dzielił z adwokatami poglądem na sprawę. Dzięki temu proces zakończy się szybciej i będzie tańszy.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby procesy cywilne trwały znacznie krócej niż obecnie, nawet tylko kilka dni. Ma temu służyć reforma procedur - pisze "Rzeczpospolita"

Zgodnie z tą reformą sędzia najpierw ustali zakres spornych kwestii, podzieli się z adwokatami poglądem na sprawę i dopiero zdecyduje, czy skieruje ją do mediacji czy wyznaczy termin rozprawy.

W ten sposób działają sądy np. w Wielkiej Brytanii. Tam rozprawa trwa dzień po dniu od godz. 9 do 16 aż do zakończenia.

Czytaj też: Ministerstwo Sprawiedliwości planuje rewolucję w sądownictwie

Obecnie w Polsce sędzia milczy, a strony walczą, choć mogłyby na początku wyjaśnić jakimi dowodami dysponują. W efekcie procesy trwają po kilka lat, a do sądów cywilnych trafia 81 proc. wszystkich spraw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA