REKLAMA

Stanisław Karczewski: Jestem za powrotem do głosowania korespondencyjnego

  • Autor: PAP/AT
  • 19 grudnia 2017 09:20
Stanisław Karczewski: Jestem za powrotem do głosowania korespondencyjnego Będziemy bardzo głęboko zastanawiać się nad wprowadzeniem poprawek - powiedział Karczewski pytany, czy Senat wprowadzi poprawki w noweli dot. Kodeksu wyborczego (Stanisław Karczewski, fot.stanislawkarczewski.pl)

Osobiście jestem zwolennikiem zlikwidowania tego zakazu i powrotu do możliwości głosowania korespondencyjnego - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany, czy możliwy jest powrót głosowania korespondencyjnego.

• Sejm uchwalił w ub. tygodniu zmiany w ordynacji wyborczej autorstwa PiS, które m.in. przewidują dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz znoszą możliwość głosowania korespondencyjnego.

• Jestem zwolennikiem powrotu do możliwości głosowania korespondencyjnego - powiedział Karczewski.

• Jak dodał, pod uwagę bierze to, aby w ten sposób mogły głosować osoby z niepełnosprawnością.

Sejm uchwalił w ub. tygodniu zmiany w ordynacji wyborczej autorstwa PiS, które m.in. przewidują dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz znoszą możliwość głosowania korespondencyjnego. Teraz ustawa jest w Senacie - w poniedziałek trzy senackie komisje na wspólnym posiedzeniu zarekomendowały jej przyjęcie z poprawkami doprecyzowującymi. Komisje nie poparły wniosku PO o odrzucenie ustawy ani nie zarekomendowały poprawek, które dotyczyły m.in. przywrócenia głosowania korespondencyjnego.

Karczewski pytany w radiowej Jedynce, czy Senat wprowadzi poprawki w noweli dot. Kodeksu wyborczego, powiedział: "Myślę, że będziemy bardzo głęboko zastanawiać się nad wprowadzeniem poprawek. Wiem, że bardzo wielu senatorów o tym myśli".

Dodał, że debata nad tym punktem obrad Senatu została przesunięta na koniec posiedzenia, by był czas na analizę zapisów ustawy. "Pochylimy się nad tę ustawą, mocno ją przeanalizujemy, zastanowimy się. Nie wykluczam poprawek do tej ustawy" - mówił Karczewski.

Na pytanie, czy możliwy jest powrót głosowania korespondencyjnego, marszałek Senatu powiedział, że głównie nad tym zastanawiają się senatorowie. "Ja sam, osobiście, jestem zwolennikiem zlikwidowania tego zakazu i powrotu do możliwości głosowania korespondencyjnego" - powiedział marszałek Senatu.

Czytaj też: Koniec głosowania korespondencyjnego. RPO: Nie jestem w stanie zrozumieć tej zmiany

Dodał, że jedna z propozycji mówi, by było one przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością. "To jest jedna z takich propozycji, które bardzo poważanie biorę pod uwagę. No ale oczywiście potrzebna jest większość głosów senatorów" - zaznaczył Karczewski.

Marszałek Senatu zapowiedział też, że w środę rano spotka się z szefem PKW Wojciechem Hermelińskim.

Nowelizacja zmienia zapisy czterech ustaw: Kodeksu wyborczego oraz ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym, wojewódzkim i o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 r. W noweli zapisano, że przepis ten "nie dotyczy wybrania na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy".

Zgodnie z uchwalonymi przez Sejm przepisami kadencja rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich wynosi pięć lat.

Według noweli jednomandatowe okręgi wyborcze będą obowiązywać w gminie do 20 tys. mieszkańców. Do tej pory ordynacja większościowa dotyczyła wszystkich gmin z wyjątkiem miast na prawach powiatu.

Kadencja obecnej Państwowej Komisji Wyborczej wygaśnie po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Zostanie ona obsadzona zgodnie z nowymi przepisami: siedmiu na dziewięciu jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a nie - jak do tej pory - delegowanych przez Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy. Kadencja siedmiu osób "mających kwalifikacje do zajmowania stanowiska sędziego" wyłonionych przez Sejm ma odpowiadać kadencji parlamentu. Po jednym sędzi do PKW wydeleguje TK i NSA; ich kadencja będzie wynosić dziewięć lat.

Zmiany dotyczą także Krajowego Biura Wyborczego, organu obsługującego PKW. Jej szef zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelą będzie powoływany przez PKW na siedem lat spośród trzech kandydatów przedstawionych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych we wniosku złożonym po zasięgnięciu opinii szefów trzech Kancelarii: Sejmu, Senatu i Prezydenta.

Nowela znosi głosowanie korespondencyjne. O przywrócenie takiej możliwości apelowały do senatorów osoby niepełnosprawne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA