REKLAMA

Stanisław Karczewski: nie ma „cichych dni” między prezydentem a PiS

 • Autor: PAP/rs
 • 30 kwietnia 2018 10:00
Stanisław Karczewski: nie ma „cichych dni” między prezydentem a PiS Prowadzimy i będziemy prowadzili dialog dotyczący zorganizowania referendum - mówi marszałek Senatu Stanisław Karczewsk. (Fot. Senat RP)

Prowadzimy i będziemy prowadzili dialog dotyczący zorganizowania referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji. Nie ma w tej sprawie „cichych dni” między prezydentem a PiS - oświadczył w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 • "Nie będę mówił o wszystkich rozmowach, jakie się toczą" - odparł marszałek Senatu. Dopytywany, czy rozmowy się toczą, odparł: "Oczywiście, że rozmowy zawsze się toczą".
 • Zapytany, czy jest miejsce na negocjacje z prezydentem odnośnie pytań, odparł: "Jest bardzo szerokie miejsce i musi być to miejsce. Będziemy rozmawiać, będziemy prowadzić dialog".
 • Na pytanie, jak sam by zagłosował za wnioskiem Dudy, Karczewski odparł: "Nie wiem, to zależy jaki ten wniosek byłby - zależy od pytań i zależy od daty".

Karczewski był pytany w TVN24, jak obecnie wygląda dialog między prezydentem Andrzejem Dudą a PiS ws. referendum konstytucyjnego i dlaczego prezydent nie rozmawia na ten temat z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

"Nie będę mówił o wszystkich rozmowach, jakie się toczą" - odparł marszałek Senatu. Dopytywany, czy rozmowy się toczą, odparł: "Oczywiście, że rozmowy zawsze się toczą".

"Prowadzimy i będziemy prowadzili dialog dotyczący zorganizowania referendum (konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji - PAP)" - oświadczył Karczewski. Jak dodał, nie ma "cichych dni" w tej sprawie między prezydentem a PiS.

Jak przypomniał, on sam - w ubiegłym tygodniu, w środę - rozmawiał z prezydentem na temat referendum.

Karczewski zapytany, co Senat może zrobić z wnioskiem prezydenta o zorganizowanie referendum, tłumaczył: "Senat może podjąć tylko i wyłącznie decyzję zero-jedynkową, czyli tak albo nie. Nie możemy dokonać żadnej zmiany - ani w terminie, ani w treści pytań, nie możemy nawet postawić w innym miejscu przecinka".

Na pytanie, jak sam by zagłosował za wnioskiem Dudy, Karczewski odparł: "Nie wiem, to zależy jaki ten wniosek byłby - zależy od pytań i zależy od daty".

Zapytany, czy jest miejsce na negocjacje z prezydentem odnośnie pytań, odparł: "Jest bardzo szerokie miejsce i musi być to miejsce. Będziemy rozmawiać, będziemy prowadzić dialog".

W ubiegłym tygodniu na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się kongres "Wspólnie o konstytucji na Narodowym", w którym udział wziął m.in. prezydent. Kongres stanowił podsumowanie dotychczasowych, organizowanych przez Kancelarię Prezydenta, spotkań regionalnych dot. referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji. W trakcie kongresu prezydent ogłosił zakończenie pierwszego etapu debaty przedreferendalnej.

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić Sejm, lub prezydent za zgodą Senatu.

Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, zawierający treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia. Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.

Do wyrażenia zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA