REKLAMA

Stanisław Karczewski: nowelizacja ustawy o IPN była źle interpretowana

  • Autor: PAP/KDS
  • 08 lutego 2018 14:49
Stanisław Karczewski: nowelizacja ustawy o IPN była źle interpretowana Zdaniem Karczewskiego porozumienie między Polską a Izraelem jest możliwe i jest konieczne i dla nas Polaków, i dla Izraela. (fot.stanislawkarczewski.pl)

- Jestem przekonany, że my mamy rację. Musimy z tą racją cierpliwie i stanowczo docierać do całego świata - tak zamieszanie wokół noweli ustawy o IPN komentuje marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

  • Marszałka Senatu był gościem telewizji wPolsce.pl.
  • Wskazał tam, że nowelizacja ustawy o IPN była źle wcześniej przetłumaczona, źle interpretowana i przekazywana później jak kalka.
  • - My mamy rację - jestem głęboko przekonany, że mamy rację - tylko z tą racją musimy cierpliwie, ale w sposób stanowczy docierać również i do Żydów, do całego świata - mówił.

Zdaniem Karczewskiego porozumienie między Polską a Izraelem jest możliwe i jest konieczne i dla nas Polaków, i dla Izraela. Dodał, że w jego ocenie ambasador Anna Azari nie powinna podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz w swoim wystąpieniu apelować o zmianę nowelizacji ustawy o IPN.

- To było wystąpienie, które ja już wielokrotnie krytykowałem i nie wycofuję się z tej krytyki - podkreślił. Jego zdaniem to nie jest miejsce do tego, żeby składać jakiekolwiek deklaracje, czy jakiekolwiek intencje polityczne. - Rozumiem, że ktoś może mieć swoje uwagi, zastrzeżenia - powinien je zgłaszać, natomiast nie w tym miejscu - podkreślił.

Czytaj więcej: Ustawa o IPN: Nowelizacja bez poprawek Senatu

Pytany o styczniowe spotkanie z ambasador Izraela Karczewski wyjaśnił, że chciał w ten sposób pokazać, że w każdym momencie jesteśmy gotowi do rozmów. Jego zdaniem emocje zostały wyciszone, jest lepsza atmosfera do tej rozmowy. Dodał, że musimy stanowczo dbać o naszą godność. - Nie możemy dopuścić, żeby następne pokolenie miało przekaz nieprawdziwej historii - tłumaczył.

Karczewski był również pytany o "sprzeciw Polonii" względem amerykańskiej ustawy 447, której projekt w grudniu zeszłego roku zaaprobował jednogłośnie amerykański Senat. Daje ona Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holocaustu oraz wspierania ich poprzez swoje kanały dyplomatyczne w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców. Marszałek odpowiedział, że zgadza się w tej sprawie z Polonią i "kibicuje im".

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelę ustawy o IPN; jednocześnie zdecydował, że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał, czy wolność słowa nie jest przez przepisy noweli w sposób nieuprawniony ograniczona oraz by TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa. Nowela wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA