REKLAMA

Stanisław Szwed: Czarne listy pracowników są bezprawne

  • Autor: PAP/AT
  • 21 lutego 2017 08:23
Stanisław Szwed: Czarne listy pracowników są bezprawne Minister przyznał, że działania firm, które tworzą "czarne listy", są trudne do uchwycenia (Stanisław Szwed, fot.twitter.com/Stanislaw_Szwed)

• Niektóre firmy rekrutacyjne tworzą "czarne listy", wymieniając między sobą dane o osobach, których nie powinno się zatrudniać.
• To działania dyskryminujące i bezprawne - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

"Dochodzą do nas informacje, że agencje, które rekrutują pracowników, utworzyły sobie tzw. czarne listy osób, które przy rekrutacji, kolokwialnie mówiąc, nie podobają się. Firmy wymieniają między sobą takie dane. Uważamy, że takie działania są dyskryminujące i niezgodne z prawem" - powiedział Szwed. Dodał, że niektóre osoby nie wiedzą, że dostały się na takie listy.

Przyznał, że działania firm, które tworzą "czarne listy", są trudne do uchwycenia. "Zastanawiamy się, w jaki sposób to ugryźć, zarówno ze strony Państwowej Inspekcji Pracy, ale również doniesienia do prokuratury" - mówił wiceminister. Według niego, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy to zjawisko jest szerokie.

Szwed zwrócił uwagę, że docierają do niego także niepokojące sygnały w związku z rekrutowaniem do pracy kobiet. "Jest absolutnie dyskryminujące, jeżeli przy rekrutacji pyta się kobiety, czy są w ciąży i czy przewidują taką możliwość. To jest absolutnie niedopuszczalne" - zaznaczył. Jego zdaniem osoby dotknięte takim problemem powinny zgłaszać m.in. do Państwowej Inspekcji Pracy.

Cały artykuł czytaj tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Anna KLZ 2017-02-21 12:49:19
    długoletni wielbicielu Prawa Pracy - Panie Ministrze S. Szwed, a kiedy Pan zajmie stanowisko w sprawie nielegalnego, wybiórczego wygaszania w bezterminowym zatrudnieniu Pracowników administracji rządowej , poszukiwanych przez PIP i w 2007r. przejętych? pełna dokumentacja jest w pańskim biurze i ROP. Nadal oczekuję poszanowania prawa w RP przez Państwową Inspekcję Pracy wraz ze świadectwem pracy za okres 01 luty 2010 do 30 listopada 2010r. najzwyklejszy Pracodawca dawno zostałby przymuszony środkiem prawnym do wystawienia Pracownikowi za ten okres świadectwa pracy, ale PIP kto przymusi? prawo RP które sami lobbują i komentują?
  • artamator 2017-02-21 12:43:51
    Czy Pan Stanisław Szwed wie jakiego bagna się dotknął, które jest poza jego zasięgiem , gdzie w tym systemie wykorzystywane są po prostu znajomości , układy i układziki i dlatego to wymiar mafijny. Pomijam , że dużo ofert na rynku na szczególnie intratne stanowiska są sprzedane na pół roku wcześniej, pomijam, że wiele ofert pracy popularnych jest powielana sztucznie w nieskończoność i one po prostu nie istnieją, że są pytania wstępne pracodawcy w ankiecie typu a ile Pan chce zarabiać ?, pomijam, że wiele fałszywych pseudo firm poprzez sztuczną rekrutację tworzy sobie własne bazy danych, które są odsprzedawane z zyskiem itd Jest to wierzchołek góry tego gó...na. Wpływa to na ocenę zjawiska bezrobocia w Polsce i dlatego Polacy wiedząc o tym wyjeżdżają bowiem wiedzą o tym całym kłamstwie itd itd itd itd bzdetyREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA