REKLAMA

Stanisław Szwed: MRPiPS chce zreformować urzędy pracy

  • www.pulshr.pl
  • Autor: PulsHR.pl
  • 22 grudnia 2016 08:39
Stanisław Szwed: MRPiPS chce zreformować urzędy pracy Ministerstwo Rodziny przygotowuje nowe rozwiązania dotyczące urzędów pracy. (fot.:mpips.gov.pl)

• Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej przygotowuje nową ustawę o urzędach pracy. Szczegóły tego rozwiązania przybliżał wiceminister Stanisław Szwed.
• - Wiele firm, dopóki nie zjawi się w urzędzie pracy, nie wie np. że ma do dyspozycji bon na zasiedlenie albo że może liczyć na refundację przez rok płacy minimalnej i składki ubezpieczeniowej w przypadku zatrudnienia osoby młodej - mówił portalowi PulsHR.pl Szwed.

Wiceminister w Ministerstwie Rodziny Stanisław Szwed udzielił wywiadu portalowi PulsHR.pl. W rozmowie przybliżył propozycję resortu, która ma usprawnić działanie urzędów pracy w Polsce.

PulsHR.pl: Planują państwo zmiany w funkcjonowaniu urzędów pracy. Chcecie przygotować nową ustawę o instytucjach rynku pracy i promocji zatrudnienia i - jak to funkcjonuje w większości państw UE - przenieść funkcjonowanie urzędów pracy pod administrację rządową. Wówczas dyrektorzy zyskaliby być może większą autonomię, także rząd łatwiej mógłby pomagać finansowo dokładnie tam, gdzie jest problem - np. w konkretnej miejscowości, gdzie upada duży zakład. A czym w takim razie powinny się zająć urzędy w miejscach, gdzie problemu bezrobocia praktycznie nie ma, gdzie to raczej pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników?

Stanisław Szwed: - Chociażby informowaniem pracodawców o tym, jakie mają możliwości. Wychodzeniem naprzeciw ich oczekiwaniom i oferowaniem im wsparcia. Wiele firm, dopóki nie zjawi się w urzędzie pracy, nie wie np. że ma do dyspozycji bon na zasiedlenie albo że może liczyć na refundację przez rok płacy minimalnej i składki ubezpieczeniowej w przypadku zatrudnienia osoby młodej. Na tym powinna m. in. polegać rola urzędu.

Całość rozmowy przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wili 2016-12-22 17:22:14
    bardzo duzo firm malych likwiduje dzialalnosc z uwagi na to ze w urzedach pracy ludzie prowadzacy dzialalnosc gospodarcza jak nie maja znajomosci to w zasadzie nic nie zalatwia urzednicy sa aroganccy i zbywaja ludzi po za tym nigdzie nie mozna uzyskac informacji o jakiej kolwiek pomocy udogodnieniu ze strony urzedu informacja polega na tym ze prosze isc na strone internetowa lub na tablice ogloszen tak wyglada informacja w urzedach pracy w zusie urzednicy maja wladze i mysla ze oni decyduje o byc albo niebyc dlatego tez urzedy pracy powinne byc tak zarzadzane aby otrzymywaly wyplate za prace jaka wlozyli np. w pomoc przy uzyskaniu zatrudnienia pomoc w uzyskanie srodkow na rozwoj i otwieranie dzialalnosci gospodarczej im wiecej pracownik urzedu pracy wykarze sie aktywnoscia tym wiecej zarobi natomiast dzisiaj jest tak jak za komuny czy sie spi czy sie lezy 1450 sie nalezy tak jest w wszystkich urzedach w polsce rzad powinien rowniez rozwazyc ustawe ktora okreslala by ilosc urzednikow na 1000 mieszkancow poniewaz ja pamietam ze w mojej gminie pracowalo kiedys 40 urzednikow i nie bylo komputerow a teraz pracuje 150 pracownikow w tym 75 procent rodzinne klany czas i to zmienic a przedewszystkim likwidacja starostw powiatowych to juz naprawde stwor niepotrzebny z powazaniemREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA