REKLAMA

Stanisław Szwed: Obniżyliśmy wiek emerytalny. Nie ma krachu na rynku pracy

  • www.pulshr.pl
  • Autor: PulsHR.pl (Katarzyna Domagała-Szymonek)/AT
  • 19 października 2017 12:47
Stanisław Szwed: Obniżyliśmy wiek emerytalny. Nie ma krachu na rynku pracy Ważne jest maksymalne wykorzystanie zasobów, jakimi obecnie dysponuje polski rynek pracy - mówi minister (Stanisław Szwed, fot. twitter.com/Stanislaw_Szwed)

- Wielu ekspertów zarzucało nam, że obniżenie wieku emerytalnego spowoduje krach na rynku pracy. Tymczasem to się nie potwierdza – mówi Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Szwed przypomina, że od 1 października 2017 weszły w życie przepisy przywracające niższy wiek emerytalny. Dla kobiet to 60 lat, dla mężczyzn 65 lat. Wnioski emerytalne wynikające z obniżonego wieku można składać od 1 października.

Z danych resortu wynika, że wniosek o wcześniejszą emeryturę złożyło w ZUS ponad 250 tys. osób.

– Z tego prawie 60 procent to osoby, które nie pracowały – wylicza wiceminister Szwed.

Wskazuje też, że innym problemy, z jakim polski rynek pracy musi się zmierzyć to między innymi ponad 2 miliony Polaków, którzy podjęli decyzję o wyjeździe z kraju.

- To głównie młodzi ludzie, którzy dla rynku pracy są najbardziej wartościowi – podkreśla Szwed.
Powstałą przez nich lukę po części udaje się "załatać" pracownikami m.in. ze Wschodu. Jednak – jak zaznacza Szwed – to za mało.

Dlatego tak ważne jest maksymalne wykorzystanie zasobów, jakimi obecnie dysponuje polski rynek pracy. To jest sporym wzywaniem dla urzędów pracy. Bowiem obecnie skala bezrobocia w Polsce jest najniższą od 26 lat – bez pracy jest 1 mln osób. Jednak sporą ich część stanowią osoby długotrwale bezrobotne, które w urzędach pracy zarejestrowane są ponad 12 miesięcy.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA