REKLAMA

Staże podyplomowe lekarz wracają. Sejm przyjął nowelizację

  • Autor: PAP/AT
  • 21 października 2016 11:10
Staże podyplomowe lekarz wracają. Sejm przyjął nowelizację Stażyści będą mieli pełne prawo wykonywania zawodu(fot.flickr/Spirit-Fire/Lic. CC by)

• Sejm przyjął nowelizację dotyczącą przywrócenia stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów.
• Młodzi lekarze będą odbywać staż pod kierunkiem opiekuna - wykonującego zawód co najmniej pięć lat lekarza specjalisty albo lekarza dentysty.

Za przyjęciem zmian w prawie głosowało 279 posłów, 153 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm odrzucił dwie poprawki - Nowoczesnej i Kukiz'15.

Ze stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów zrezygnowano w 2011 r. Pierwsi absolwenci, którzy nie odbyli stażu, mieli opuścić uczelnie medyczne w 2018 r.

Zgodnie z przedłożoną przez rząd zmianą stażyści będą mieli pełne prawo wykonywania zawodu, czyli będą mogli m.in. wystawiać recepty, wydawać opinie i orzeczenia lekarskie. Na mocy regulacji, pytania z egzaminów lekarskich mają być publicznie udostępniane po upływie pięciu lat od ich przeprowadzenia, Nowoczesna w swojej poprawce chciała skrócić ten okres do roku.

W ocenie resortu zdrowia, który przygotował nowelizację przywrócenie stażu podyplomowego jest oczekiwane przez środowisko lekarzy, a korzyści odczują także pacjenci, którzy muszą wiedzieć, że lekarz jest w pełni wykształcony.

Czytaj też: Radziwiłł: Przywrócenie stażu podyplomowego korzystne dla lekarzy i pacjentów

Poprawka Kukiz'15 miała podwyższyć wynagrodzenia lekarzy rezydentów, ale nie znalazła poparcia większości.

Ustawa ma co do zasady wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Niektóre przepisy zaczną obowiązywać dzień po ogłoszeniu, a kolejne 1 maja 2017 i 1 stycznia 2018 r.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2016-10-21 16:37:38
    No i niejeden głodował w czasie studoów, a obecnie przedłuży mu się głodówkę, chyba że zwieje za granicę!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA