REKLAMA

Stosunki polsko-niemieckie. Sellin: Polskie sądy często stawały po stronie obcych ojców

 • Autor: GP
 • 23 sierpnia 2016 09:35
Stosunki polsko-niemieckie. Sellin: Polskie sądy często stawały po stronie obcych ojców Polski polityk chce postawić sprawę Jugendamt na rozmowach na szczeblu rządowym. (fot.:facebook.com)

• Jarosław Sellin jest zaniepokojony kolejną sprawą odebrania dziecka Polce przez niemieckie służby zajmujące się dziećmi.
• Polityk widzi w tym temacie zaniedbania polskich sądów i chce ten temat poruszyć na forum międzyrządowym.
• Przypomina też o nadal trudnej sytuacji mniejszości polskiej za Odrą.

W poniedziałek (22 sierpnia) gościem wieczornej rozmowy w Telewizji Republika był wiceminister w resorcie kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin. Sekretarz stanu w resorcie kultury był pytany o temat sytuacji mniejszości polskiej w Republice Federalnej Niemiec.

- Polskie sądy często stawały po stronie obcych ojców, a nie polskich matek, nie rozumiałem tego - mówił o temacie dzieci, które zostają w sytuacji rozpadu rodzin Polek z obcokrajowcami oddane pod opiekę rodzica niepolskiego pochodzenia. Taka sprawa została nagłośniona w ostatnich tygodniach. W pierwszych dniach sierpnia niemiecki Jugendamt odebrał Polce trzydniowe niemowlę. -  Było bardzo dużo krzywd i nieszczęść polskich matek, polskie sądy nie sprawdzały, co będzie lepsze dla polskiego dziecka - ocenił Sellin. Polskie działania w sprawie dziecka z polsko-niemieckiego, rozbitego związku włączyły się już władze naszego kraju, polskie Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Rzecznik Praw Dziecka.

Sellin nie ukrywa, że temat Jugendamtów i dzieci z polsko-niemieckich związków zastanawia polityków polskiego rządu.

- Myślę, że praktyka działania dojrzała do tego, żeby temat ten podjąć w oficjalnych rozmowach - mówi polityk, który ocenia kategorycznie: - Tolerancji na takie działania w przyszłości nie będzie.

Wobec zbliżającej się wizyty Angeli Merkel w Polsce (kanclerz odwiedzi Warszawę 26 sierpnia) Sellin przypomniał inny, nadal nierozwiązany konflikt między polską a niemiecką dyplomacją.

- Polityka niemiecka jest niezrozumiała dla nas pod pewnymi względami - twierdził polityk, który nazwał ją nawet czasami bolesną. - Nieuznawanie mniejszości polskiej w Niemczech, sugerowanie, że Polacy mieszkający w Niemczech mają się stać Niemcami – wyliczał. - Państwo niemieckie nie chce uznawać, że Polacy mają prawo do uznania własnej bytności na terenie Niemiec.

Polityk jest zwolennikiem twardszego stawiania tej i innych spraw w rozmowach z Niemcami.

Sytuacja między polskim a niemieckim rządem zaczęła się normować po tym, jak w pierwszych miesiącach rządów Prawa i Sprawiedliwości opinia publiczna za Odrą nie była przychylnie nastawiona do władz w Warszawie.

Dziennikarz „Berliner Zeitung” w połowie sierpnia pisał, by mimo krytykowanych, szkodliwych dla demokracji działania partii Jarosława Kaczyńskiego, trzeba spojrzeć obiektywnie na sytuację w Polsce. W polityce społecznej PiS chce nadrobić to, co zaniedbały poprzednie rządy. Wśród ważnych reform wymienia podwyższenie płacy minimalnej i wprowadzenie minimalnej płacy godzinowej, walkę z umowami śmieciowymi czy program 500 plus.

Lider PiS w lipcu udzielił też obszernego wywiadu dla niemieckiej gazety "Bild".

- Nasza historia nie łączy nas, lecz raczej nas dzieli. Łączy nas natomiast sąsiedztwo i ogromna wymiana gospodarcza o wartości 100 mld euro rocznie - podkreślał wówczas Kaczyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA