REKLAMA

Strajk szkolny. Joanna Borowiak: Nie powinno się włączać dzieci w akcje polityczne

 • Autor: GP/PAP
 • 31 marca 2017 09:19
Strajk szkolny. Joanna Borowiak: Nie powinno się włączać dzieci w akcje polityczne Joanna Borowiak jest deputowaną do parlamentu z Pomorza. (fot.:youtube.com)

Wobec piątkowego strajku nauczycieli politycy PiS obrali linię oceny politycznej. - Czymś wysoce niewłaściwym jest włączanie uczniów w takie akcje polityczne - mówiła w dniu strajku poseł formacji rządzącej Joanna Borowiak.

• Polityk PiS Joanna Borowiak posądziła Nowoczesną o nawoływanie do strajku w szkolnictwie.

• Opozycja tymczasem udziela ZNP pełnego poparcia i stara się o referendum edukacyjne.

W całej Polsce w piątek (31 marca) trwa protest nauczycieli. W ramach akcji zawieszono wykonywanie obowiązków służbowych, co kończy się tym, że dzieci w strajkujących szkołach nie miały lekcji. Organizatorem strajku były związkowe organizacje edukacyjne, w tym zwłaszcza ZNP.

- Nikt nie odbiera nauczycielom prawa do protestowania - mówiła w Telewizji Republika poseł Joanna Borowiak z PiS. Jednak mimo tego zapewnienia, widzi w proteście podtekst polityczny. - Dzisiejszy protest to protest przeciwko rządowi - mówiła. Podkreślając, że np. posłowie Nowoczesnej Ryszarda Petru wręcz zachęcali do protestu. - Czymś wysoce niewłaściwym jest włączanie uczniów w takie akcje polityczne. Nauczyciele mogą protestować w różny sposób. Odstąpią oni jednak od prowadzenia zajęć.

Poseł Joanna Borowiak i prezes PiS Jarosław Kaczyński, źródło: joannaborowiak.pl

Tę ostatnią formę manifestacji poglądów poseł PiS uważa za bardzo niefortunną.

- Niepokojące jest to, że w niektórych szkołach przekazywano rodzicom informacje, że szkoła nie za pewni opieki dzieciom - stwierdziła jeszcze Borowiak.

Co motywuje strajk?

Sytuacja wokół strajku narastała od miesięcy. Zwłaszcza od kiedy prezydent Andrzej Duda podpisał reformę edukacji, a MEN zaczęło ją usilnie wprowadzać w życie.

Zgodnie z przewidywaniami, reforma ma zacząć działać od 1 września br. Zakłada zmianę struktury polskich szkół na poziomie podstawowej edukacji i edukacji średniej. Zniesie podział 6 + 3 + 3, który miał w centrum gimnazjum, a zbuduje podział 8 + 4, który jest znany części polskiego społeczeństwa, bo taką miał formę system edukacji mniej więcej do końca lat 90. XX wieku.

Co najbardziej podnosi obawy środowiska edukacyjnego i co doprowadziło do piątkowego strajku, to zmiany w implementacji reformy - nowe podstawy programowe oraz reorganizacja szkół. Zakłada ona bowiem zmienianie etatów w szkołach, co może się odbić na pracy nauczycieli. ZNP i część samorządów obawia się zwolnień.

Krystyna Szumilas po prawej, źródło: szumilas.pl

Opozycja za strajkiem

Piątkowa akcja miała praktycznie bezwarunkowe poparcie Platformy Obywatelskiej.

W czwartek (30 marca), gdy ZNP nawoływało do strajku, Krystyna Szumilas z PO w Sejmie mówiła o opozycyjnych działaniach wobec zmian w edukacji.

- Jako Platforma Obywatelska wspieramy zarówno referendum edukacyjne, jak i strajk nauczycieli - zadeklarowała posłanka na konferencji prasowej. Podkreślała, że podejmując decyzję o strajku nauczyciele wzięli na swoje barki obronę uczniów przez "deformą" szefowej MEN Anny Zalewskiej.

- To oni wiedzą, że ta deforma to chaos, to obniżenie jakości kształcenia, to wielka strata dla ich uczniów i dla polskiej edukacji. Dlatego postanowili protestować przeciwko tej zmianie - dodawała poseł. - Wierzę w to, że to nauczyciele właśnie są w stanie wymusić na pani minister takie zmiany, które byłyby korzystne przede wszystkim dla uczniów - konkludowała Szumilas.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA