REKLAMA

Szczecin. Kobiety na Czarnym proteście: potrafimy kierować swym życiem

 • Autor: pt/pap
 • 23 października 2016 16:03
Szczecin. Kobiety na Czarnym proteście: potrafimy kierować swym życiem Czarny marsz odbył się także w Bydgoszczy (fot.metropoliabydgoska.pl)

• Ok. tysiąca osób, w tym wiele kobiet, wzięło udział w niedzielę w Szczecinie w "Czarnym Proteście". Jego uczestnicy trzymali w rękach czerwone kartki ostrzegawcze ze słowami.
• "Mamy dość" - jak mówili - skierowanymi do parlamentarzystów i rządu.

"Każdy z nas trzyma czerwoną ostrzegawczą kartkę dla parlamentarzystów, dla rządu i fundamentalistów, dla każdego, kto będzie próbował ograniczyć prawa kobiet; te, które już mamy, a których nikt nie przestrzega i te, które chce się nam odebrać" - mówiła do zgromadzonych na szczecińskim pl. Solidarności Bogna Czałczyńska.

"Nie przestaniemy włączać się w to, co rządzący nam szykują" - powiedziała z kolei pisarka Inga Iwasiów. "Będziemy codziennie w różnych miejscach bez przerwy patrzeć wam na ręce; czytać projekty ustaw, tłumaczyć je na język życia codziennego kobiet w Polsce, dawać świadectwo. Jesteśmy gotowe, pamiętajcie, mamy dość" - dodała.

Prawa kobiet nie mogą opierać się na żadnej zasadzie utrwalającej lub powodującej nierówność - podkreślała Iwasiów. Według niej fakt, że kobiety rodzą dzieci, nie może pozbawiać ich podmiotowości obywatelskiej. "Rodzenie dzieci nie czyni z nas dzieci, które należy wychowywać. Potrafimy odróżnić dobro od zła. Potrafimy kierować swoim życiem" - dodała.

Jak mówiła Iwasiów, słowo kompromis zyskało ostatnie nowe znaczenie. "Oznacza decydowanie o kobietach bez liczenia się z kobietami, ze zdaniem, doświadczeniem i życiem kobiet. Kompromis to handlowanie bezpieczeństwem i zdrowiem kobiet. Kobiety w Polsce są przedmiotem politycznego handlu, nie zgadzajmy się na to" - przekonywała. "My mamy dość, a wy nie macie więcej czasu. Koniec krętactw, koniec pogardy, koniec nierówności. Mamy dość i nie uspokoi nas żaden nowy kompromis" - dodała Iwasiów.

Według policji manifestacja zgromadziła ok. 800 uczestników i przebiegła spokojnie.

Zaplanowane na niedzielę i poniedziałek protesty nazwano Ogólnopolskim II Strajkiem Kobiet. Pierwszy odbył się 3 października i nazwany był "Czarnym protestem" lub "Czarnym poniedziałkiem", ponieważ uczestnicy manifestowali w czarnych ubraniach. Jak podała policja, wówczas w 143 zgromadzeniach w całym kraju uczestniczyło ok. 93 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Prokurator z Podkarpacia 2016-10-23 19:53:26
  Do Jacolo: Jak na tym zdięciu widzisz same starsze panie to chyba jesteś odmiennej orientacji. W Twoim towarzystwie p. Pawłowicz może przebywać bez strachu o swoje dziewictwo.
 • Jacolo 2016-10-23 17:22:15
  Te kobiety ze zdjęcia to chyba protestują ale o refundację leków na menopauze... komedia.
 • Olga_22 2016-10-23 17:14:39
  hahaaha przestańcie rozmieszać Polki i Kobiety :) Szkoda męczyć palce na te bzdury padające z ust i tabliczek zaKODowanych feministek.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA