REKLAMA

Szczyt NATO, Ian Brzeziński: szczyt dotyczy tego, co się dzieje tu i teraz

  • Autor: GP
  • 08 lipca 2016 09:30
Szczyt NATO, Ian Brzeziński: szczyt dotyczy tego, co się dzieje tu i teraz Ian Brzeziński w czasie rozmowy w studio telewizyjnym w Bratysławie. (fot.:youtube.com)

• W ocenie Iana Brzezińskiego szczyt NATO w Warszawie to najważniejsze spotkanie sojuszu od końca Zimnej Wojny.
• Amerykański ekspert podkreśla, jak istotne z punktu widzenia odstraszania Rosji są bataliony, które NATO rozlokuje w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ian Brzeziński, analityk wojskowy i ekspert waszyngtońskiego ośrodka The Atlantic Council, stwierdził w wypowiedzi dla Polskiego Radia, że "od czasu zakończenia Zimnej Wojny NATO nie stało przed tak poważnymi wyzwaniami, jak obecnie."

Analityk w swojej ocenie dwudziestego piątego spotkania liderów Sojuszu widzi historyczne spotkanie, które ma znaczenie dla przyszłości bezpieczeństwa nie tylko w Europie, ale i na całym Świecie.

- Podczas poprzednich szczytów NATO zajmowano się operacjami z dala od granic Paktu. Ten szczyt dotyczy tego, co dzieje się tu i teraz - mówi Brzeziński. Jednocześnie nie ucieka od jasnego określenia największego wyzwania - Rosji.

Zdaniem eksperta z USA, jeśli cztery bataliony, których rozlokowanie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej zapowiedziało NATO, będą mieć znaczące zdolności bojowe, to Polska będzie mogła czuć się bezpieczniejsza.

- To małe siły w porównaniu do tego, czym Rosja dysponuje w zachodnim okręgu wojskowym - przyznał Ian Brzeziński. Podkreśla jednak, że to nie tylko o potencjał tu chodzi.

Przeczytaj: Tak zabezpieczono stadion Narodowy na czas trwania szczytu NATO

- Te bataliony mogą być skutecznym środkiem odstraszającym, jeśli zostaną właściwie wyposażone i wzmocnione - mówi amerykański analityk.

Przywódcy państw NATO na szczycie mają zdecydować o tym, jak Sojusz odpowie na wyzwania z niestabilnego Południa oraz ze Wschodu.

W połowie czerwca ministrowie obrony NATO potwierdzili decyzję o rozmieszczeniu w Polsce i krajach bałtyckich czterech batalionowych grup bojowych, czyli wzmocnionych i samodzielnych batalionów w sile ok. 1000 żołnierzy każdy. Decyzje w sprawach, które państwa będą przewodziły batalionom, które kraje wyślą swoje wojska, gdzie i kiedy trafi każdy z oddziałów, mają zostać ogłoszone właśnie na szczycie w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA