REKLAMA

Szczyt NATO: MON przygotowało spoty

  • Autor: GP
  • 08 lipca 2016 11:08

• Antoni Macierewicz i kierownictwo MON przygotowało zestaw materiałów, które mają przybliżyć Polakom szczyt NATO.
• W materiale minister obrony narodowej kładzie nacisk na to, jak szczyty NATO zmienią relacje Europy Środkowo-Wschodniej z Rosją.

W piątek (8 lipca) rozpoczął się szczyt NATO w Warszawie. Spotkanie jest jubileuszowym, bo dwudziestym piątym zjazdem liderów Paktu Północnoatlantyckiego. Jednocześnie wiązane są z nim bardzo duże nadzieje państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Z ramienia polskiego rządu organizację szczytu i reprezentowanie interesów polskiej armii koordynuje Ministerstwo Obrony Narodowej. W ramach tej organizacji przygotowano szereg materiałów promocyjnych, wśród nich wystąpienie ministra Antoniego Macierewicza.

- Od decyzji, które zapadną w Warszawie, NATO będzie stacjonowało na flance wschodniej. Ten okres naszej historii, kiedy wobec naszego bezpieczeństwa uważało, że ma prawo weta sąsiednie, wschodnie mocarstwo, przechodzi do bezpowrotnej przeszłości - mówi w materiale szef MON.

Po czym dodaje:

- Na naszych granicach, wtedy kiedy będziemy chcieli, będą stacjonowali żołnierze krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego: Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi. Ci którzy zdecydują się wziąć udział w grupach bojowych usytuowanych od Estonii po Rumunię.

 

Szczyt NATO poprzedził szereg wydarzeń zorganizowanych przez MON, który miał przybliżyć Polakom NATO, ideę jaka przyświeca istnieniu Sojuszu oraz wszystko to, co może się stać, gdyby NATO podejmowało w Polsce interwencję.

Szczyt NATO w Warszawie odbywa się w dniach 8 do 9 lipca. Stolicę odwiedzi 58 delegacji z całego świata, w tym 28 dyplomatycznych przedstawicielstw z państw NATO, a także 26 z krajów stowarzyszonych oraz delegacje kwatery głównej NATO.

Czytaj: Barack Obama w Polsce. Jak wygląda dzień z życia prezydenta USA na szczycie NATO?

Do Warszawy przybędą też przedstawiciele Banku Światowego, Organizacji Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Miejscem szczytu będzie Stadion PGE Narodowy, przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski - militarną odpowiedź Związku Radzieckiego na NATO w okresie tzw. zimnej wojny.

Wybór Polski jako kraju gospodarza kolejnego szczytu ogłoszono w Walii w 2014 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA