REKLAMA

Szczyt rady Unii Europejskiej w sprawie Syrii, Iraku i Ukrainy: Znamy nowe stanowisko Polski

  • Autor: Włodzimierz Kaleta
  • 18 stycznia 2016 09:38
Szczyt rady Unii Europejskiej w sprawie Syrii, Iraku i Ukrainy: Znamy nowe stanowisko Polski Od sytuacji w Syrii zależy wygaszenie fali uchodźców w Europie/fot.pixabay.com/

· 18 stycznia w Brukseli oprócz wizyty prezydenta Andrzeja Dudy odbywa się też spotkanie ministrów spraw zagranicznych, czyli szczyt Rady UE ds. zagranicznych.
· By zatrzymać przemoc oraz terroryzm, konieczna jest współpraca całej międzynarodowej społeczności - uważa Polska.
· Naszym zdaniem należy jak najszybciej pomóc Irakowi w reformach struktur bezpieczeństwa oraz zwiększenia współpracy w zakresie zwalczania terroryzmu.
· Polska będzie popierać także kontynuowanie wsparcia UE dla Ukrainy, głównie w zakresie zwalczania korupcji, cywilnego sektora bezpieczeństwa oraz decentralizacji aparatu władzy.

- Rząd polski popiera plany rozwiązania kryzysu syryjskiego zawarte w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Uważamy, że UE winna aktywnie włączyć się w rozwiązywanie konfliktu w Syrii, ponieważ generują one napływ kolejnych fal uchodźców do krajów unijnych – podał Aleksander Stępkowski, podsekretarz stanu w MSZ.

Takie też stanowisko zajmie rząd na posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych 18 stycznia 2016 r. w Brukseli. Zdaniem wiceministra skomplikowana natura konfliktu w Syrii wymaga udziału wszystkich zainteresowanych stron w poszukiwaniu pokojowego rozwiązania. - Mamy nadzieję na uzyskanie postępu w ramach prowadzonych rozmów pokojowych – podkreślał Stępkowski.

Czytaj też: Martens: Pomysł Waszczykowskiego nie jest zły. Można by utworzyć wojsko z syryjskich uchodźców

Porządek obrad w Brukseli przewiduje dyskusje na temat Syrii, Iraku i Ukrainy. Odbędzie się również spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Jordanii związane z kryzysem uchodźczym.

- Priorytetem działań wspólnoty narodowej powinno być zatrzymanie przemocy i przeciwdziałanie dalszemu rozpadowi struktur państwa syryjskiego – zauważył Stępkowski.

Także jeśli chodzi o sytuację w Iraku, rząd Polski uważa pomoc wspólnoty międzynarodowej za konieczną, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa oraz zwiększenia współpracy
w zwalczaniu terroryzmu. Wiceminister uważa, że jeśli chodzi o Irak, takie działania są niezbędnie dla wzmocnienia obrony jego terytorium przed Państwem Islamskim. Ma to wielki wpływ na sytuację państw tego regionu.

- Unia powinna wspierać działania na rzecz poprawy życia ludności na terenach podbitych przez dżihadystów i zachęcać irackie ugrupowania polityczne do porozumienia ponad podziałami - przekonywał Stępkowski.

Wiceminister przedstawił polskie stanowisko wobec sytuacji na Ukrainie, które będzie prezentowane podczas obrad w Brukseli. Posłowie zgadzali się z jego tezą, że jeśli chodzi o sytuację na Ukrainie, która podjęła się ambitnego planu reform mających na celu zmianę modelu państwa opartego na gospodarce rynkowej, demokracji opartej na rządach prawa, nasza współpraca ma szczególne znaczenie.

Władze w Kijowie potrzebują pomocy we wdrażaniu tych zmian. Polska będzie popierać wsparcie UE dla Ukrainy, głównie w zakresie zwalczania korupcji, cywilnego sektora bezpieczeństwa oraz decentralizacji.

- Podczas posiedzenia Rady Polska będzie apelowała o szybkie przeprowadzenie przez KE projektu rozporządzenia dotyczącego ruchu bezwizowego dla Ukrainy oraz wsparcia dla umowy stowarzyszeniowej, która jest tymczasowo stosowana od 1 stycznia 2016 r. - zapowiedział Stępkowski.

Przedstawiciele polskiego rządu chcą podziękować przedstawicielom ministerstwa Jordanii za przyjęcie uchodźców. Dotychczasowa dobra współpraca tego kraju z UE dobrze wpływa na zmniejszenie presji migracyjnej w Europie.

Odpowiadając na pytania posłów komisji o konkrety naszego wsparcia dla Ukrainy wiceminister przypomniał, że w UE rozlegają się glosy niezbyt przychylne umowie stowarzyszeniowej z Ukrainą. Nie udało się też Ukrainie rozwiązać problemu korupcji, który blokuje wprowadzenie dalszych ułatwień w ruchu bezwizowym.

Polskie wsparcie dla Ukrainy jest znaczne i ma wiele wymiarów. Jednym z ważniejszych jest wsparcie finansowe. We wrześniu 2015 r. w ramach pomocy Polska udzieliła Ukrainie kredytu w wysokości 150 mln euro. W grudniu 2015 r. podpisano porozumienie w sprawie otwarcia linii kredytowej na równowartość 3,7 mld zł na wsparcie stabilizacji systemu finansowego Ukrainy.

Ta umowa wpisuje się w międzynarodową pomoc na rzecz stabilizacji makrofinansowej na Ukrainie. Ukraina należy do priorytetowych obszarów jeśli chodzi o pomoc rozwojową i humanitarną. Od 2004 r. Polska przeznaczyła na ten cel łącznie ponad 100 mln zł. W 2014 r. wsparcie to wyniosło ok. 14,5 mln zł. W 2015 r. sfinansowano 22 projekty rozwojowe na 6,5 mln zł. oraz tzw. małe granty za 1 mln zł.

Pytany o polsko-ukraińską politykę historyczną wiceminister Stępkowski przyznał, że są to trudne problemy: - Z jednej strony zależy nam na integracji Ukrainy, z drugiej powinno nam  zależeć na artykułowaniu trudnych kwestii w naszych relacjach z przeszłości  - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Mr Carter Collins 2017-01-04 19:41:26
    Czy potrzebujesz pomocy finansowej? Dajemy pożyczki 2% z odsetkami stawki, jeśli jesteś zainteresowany skontaktuj się z nami poprzez e-mail: (cartercreditunionoffer.link@gmail.com) po więcej szczegółów. * Kredyty komercyjne. * Personal Loans. * Biznes Pożyczki. * Inwestycje Pożyczki. * Rozwój pożyczek. * Pozyskiwanie pożyczek. * Kredyty budowlane. * Biznes Pożyczki i wiele innych:REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA